Putin müzeden kaldırıldı

Avrupa - 05-03-2022 10:44 1094 kez okundu.

Putin müzeden kaldırıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Grevin Müzesi, hafta sonunda saldırıya uğrayan ve zarar gören Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in mumdan heykelini, Ukrayna'nın işgaline protesto olarak tamamen kaldırma kararı aldı.

2000 yılında yapılan heykelin ikinci bir emre kadar depoya kaldırıldığını açıklayan müze, yerine Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in heykelini koymayı düşündüklerini vurguladı.

Fransız Bleu radyoya konuşan müzenin direktörü Yves Delhommeau, "Şu anda böyle bir karakteri sergilememiz artık mümkün değil... Müze tarihinde ilk defa bir heykel kaldırılıyor çünkü tarihi zamanlardan geçiyoruz," ifadelerini kullandı.

Delhommeau hafta sonunda da ziyaretçilerin heykele zarar verdiğini belirtti.

Müze direktörü, "Onu burada istemiyoruz, çalışanlar da her gün önünden geçmek istemiyor. Hafta sonunda bir kaç kere saldırıya uğradı, telefonda tehditler aldık. Yani dünya liderlerinin arasından kaldırmamız daha iyi olacaktı," sözlerini kullandı.

Hitler'i hiç bir zaman müzede sergilemediklerini vurgulayan Delhommeau bugün de Putin'i sergilemek istemediklerini belirtti.

DİĞER HABERLER
Türkiye'den İsveç ve Finlandiya red

Türkiye'den İsveç ve Finlandiya red

16-06-2022 - Avrupa

Üç lider Kiev'e gidiyor

Üç lider Kiev'e gidiyor

16-06-2022 - Avrupa