İkinci gün Ukrayna'da neler oluyor!

Avrupa - 25-02-2022 13:38 945 kez okundu.

İkinci gün Ukrayna'da neler oluyor!

Dün sabaha karşı başlayan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üç yönden devam ediyor. Rus ordusu Belarus'tan güneye, Kırım'dan kuzeye, Rusya topraklarından da batıya doğru ilerliyor.
Rusya sınırına yakın Sumi kentinde gece saatlerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi. Yerel yetkililer, doğudaki Konotop kentinin kuşatıldığını ve Rus birliklerinin batıya, Kiev'e doğru yola çıktığını aktardı.

Patlama sesleri devam eden ve bir binanın yıkıldığı haberi gelen Kiev'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kiev Belediye Başkanı, ağır hasar gören bir binada en az üç kişinin yaralandığı bilgisini paylaştı.

Harkov bölgesinde yoğun cephe savaşı sürüyor. Benzer çatışmalar kuzey şehirlerinde ve Karadeniz'deki Odesa'da da devam ediyor.

Rus birlikleri Çernobil'in kontrolünü ele geçirdi. ABD, Ukrayna askerlerinin rehin alındığını söyledi.

Ukrayna'da pek çok kişi sığınaklarda ya da yeraltı metro istasyonlarında bekliyor. Ülkede eli silah tutan herkesin askere çağrıldığı bir genel seferberlik ilan edildi. 18-60 yaş arası erkeklerin ülkeyi terk etmesine izin verilmiyor. Ancak ülkeden ayrılmaya çalışan çok sayıda sivil var.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, işgalin ilk gününde 137 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. "Rusya eninde sonunda çatışmaların ve bu işgalin nasıl durdurulacağı konusunda bizimle konuşmak zorunda kalacak" dedi.

Zelenskiy, "Bu sabah da ülkemizi tek başımıza savunuyoruz. Dün olduğu gibi, dünyanın en güçlü birlikleri uzaktan izliyor" sözlerini ekledi.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin NATO'nun her karışını savunacağını ancak Ukrayna'ya asker göndermeyeceğini söyledi.

NATO'nun askeri mühimmat, silah, sahra hastanesi yardımı yapacağı belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron bu sabah Twitter üzerinden Avrupa Birliği'nin de Rusya'ya ciddi ekonomik yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

Ukrayna ordusu, Rusya'nın Kiev'i kuşatmak ve Karadeniz kıyısı boyunca bir kara koridoru oluşturmak yönünde bir stratejiye sahip olduğunu söylüyor.

İşgal dün başladı
Rus kuvvetleri, dün sabaha karşı komşu Ukrayna sınırını geçerek askeri bir harekat başlattı ve büyük şehirlerin yakınındaki askeri hedefleri bombaladı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sabaha karşı televizyona çıkarak yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeyi planlamadığını" ve "Ukrayna ordusunun silahlarını bırakmasını talep ettiğini" söyledi.

Dakikalar sonra, Ukrayna askeri hedeflerine saldırıldığına dair haberler gelmeye başladı.

Ukrayna, "Putin, Ukrayna'ya yönelik kapsamlı bir işgal başlattı" dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada işgal kelimesinin kullanılmaması gerektiğini iddia etti ve askeri harekatın süresinin sonuçlarına bağlı olacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik harekatı sonrası 100'den fazla savaş uçağının teyakkuza geçirildiğini açıkladı.

Reuters ajansına göre Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin bir danışmanı, Ukrayna'nın işgalinde şu ana kadar 40'tan fazla Ukrayna askerinin öldüğünü, onlarca askerin de yaralandığını belirtti.

Oleksiy Arestovych isimli danışman, ülkede sivil kayıpların bulunduğunu da açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna'nın tamamında sıkıyönetim ilan edildiğini duyurdu.

Ukraynalı lider, bir video üzerinden "Panik yok. Güçlüyüz. Her şeye hazırız. Herkesi yeneceğiz çünkü biz Ukrayna'yız" açıklamasını yaptı.

Sonraki açıklamasında da "Düşman ağır kayıplar veriyor. Rusya halkına dışarı çıkarak protesto etme çağrısı yapıyorum. Eline silah alarak, ülkeyi savunmak isteyen Ukraynalılar için tüm sınırlamaları kaldırıyoruz." dedi.

Yaklaşık üç milyon nüfusa sahip başkentte uyarı sirenleri çaldı.
İşgalin başlamasıyla Kiev'den ayrılmak isteyenler trafikte uzun kuyruklar oluşturdu, trafik birçok noktada kilitlendi.

bbc

DİĞER HABERLER
Türkiye'den İsveç ve Finlandiya red

Türkiye'den İsveç ve Finlandiya red

16-06-2022 - Avrupa

Üç lider Kiev'e gidiyor

Üç lider Kiev'e gidiyor

16-06-2022 - Avrupa