Hükümet Fransa'dan 3 milyar euroya savaş gemisi alacak.

Yunanistan - 16-02-2022 09:41 940 kez okundu.

Hükümet Fransa'dan 3 milyar euroya savaş gemisi alacak.

Hükümet Fransa'dan 3 milyar euroya alınacak 3 yeni savaş gemisi için imzalanan anlaşmayı onay için parlamentoya sundu.

Milletvekilleri ayrıca daha önce verilen yine Fransız yapımı 18 Rafale savaş uçağı siparişine 6 uçak daha ekleyip eklememeyi de tartışacak.

Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos 2010-2018 yılları arasındaki mali kriz nedeniyle yapılan kesintilerin ardından Yunan ordusunun modernize edilmesi gerektiğii söyledi.

Mecliste konuşan bakan onaya sunulan anlaşmaların acil ve ihtiyaç sonucu olduğunu vurgulayarak "Az gerekli savunma programı diye bir şey olamaz," ifadelerini kullandı.

Yunanistan'daki merkez sağ hükümerin 300 sandalyeli mecliste 157 milletvekili bulunuyor. Bu nedenle anlaşmaların sorunsuz bir şekilde geçmesi bekleniyor. Muhalefetteki solcu ana muhalefet partisi ise ilave 6 savaş uçağı alımına karşı çıkıyor.

İki ülke gemi alım anlaşmasını, genişletilmiş savunma işbirliği sözleşmesi ile birlikte imzalamıştı. Naval Group tarafından üretilen gemilerin ilk ikisi 2025 yılında üçüncüsü de bir sonraki yıl teslim edilecek. Ayrıca Yunanistan'n 2027'de teslim almak üzere dördüncü bir gemi sipariş etme opsiyonu bulunacak.

DİĞER HABERLER
UN: Remarks and recommendations after the official visit to Greece

UN: Remarks and recommendations after the official visit to Greece

23-06-2022 - Yunanistan

Miçotakis: Zor bir yaz olacak

Miçotakis: Zor bir yaz olacak

16-06-2022 - Yunanistan