Saç Ekimi Merkezi Seçimi Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Türkiye - 01-02-2022 14:40 1377 kez okundu.

Saç Ekimi Merkezi Seçimi Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Sayıları artan saç ekim merkezleri sayesinde artık bir lüks olmaktan çıkan saç ekimi hizmetini her geçen günü daha çok sayıda kişi kullanmayı düşünüyor. Türkiye’nin en iyi saç ekim merkezi olma mottosuyla yola çıkan birçok klinik de sadece ülkemizle sınırlı kalmıyor ve yurt dışından birçok hastaya bu tedaviyi sunuyor. Saç dökülmesi probleminiz mi var ve saç ekimi yaptırma konusunda emin değil misiniz? Bu yazıda saç ekimi öncesi ve sonrası bakımla ilgili bazı önemli hususları anlatıyoruz.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, bir hastanın saçının en yoğun olduğu bölgelerden (genellikle oksipital ense bölgesinden) alınan greftleri alopesinin meydana geldiği bölgelere nakletmek için alma tekniğidir. Saç ekimi sadece hastanın kendi saçlarıyla yapıldığı için sonuçlar da optimaldir: saçlar güçlenir ve kafa derisi tarafından reddedilmez.

Saç ekim işlemi, folikül kaybı nedeniyle kafa derisinin bir bölgesini yeniden doldurması gereken erkekler veya kadınlar tarafından talep edilebilir. Halk arasında kellik olarak bilinen alopesi, birçok kişinin güvensizlik, özgüven eksikliği, kompleksler vb. duygulara neden olan estetik bir sorundur. Türkiye’nin en iyi saç ekim merkezi olmaya aday klinikler fue saç ekimi, dhi saç ekimi gibi yöntemler sayesinde bu soruna daha kesin çözümle sunuyor.

Saç ekimi ameliyatı hakkında tipik bilgiler

Saç ekim merkezleri tarafından uygulanan saç ekimi ameliyat minimal invazivdir ve 1-8 saat arasında sürer. Saçın tıraş edilmesiyle başlar. Bu da iki şekilde yapılır. Kısmi tıraşta sadece donör alan tıraş edilir; donör alanın hastanın kendi saçıyla kapatılacak küçük alanları da traş edilir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası İçin İpuçları

Saç ekim merkezleri saç ekimi yaptırmayı düşünen hastaların pek çok sorusuyla karşı karşıya kalır. En önemli baz ameliyat öncesi sorularını ele alalım.

Ameliyat öncesi

Aşırı kısa tıraştan kaçının: Greft işlemi öncesinde minimum bir uzunluğa sahip olmanız tavsiye edilir. Bu sayede donör bölge daha kolay değerlendirilebilir.

Kanı incelten ilaçlardan kaçının: Müdahaleden günler önce hasta, aspirin gibi kanı incelten ilaçları almayı bırakmalıdır.

Alkol tüketmeyin: Greftten günler önce alkol veya narkotik tüketimi anesteziklerin etkinliğini etkileyebilir.

Sigaradan kaçının: Vücuda nikotinle birlikte alınan maddeler kafa derisine kan akışını azaltabilir. Bu nedenle aşılamadan bir gün önce ve bir hafta sonra sigara içilmemelidir.

Kafa derisinin sağlığı: Hastanın saçlı derisinde pullanma, egzama, vb. tıbbi bir durumun olmaması önemlidir.

Ameliyat sonrası

Saçı izole etmek: Müdahalenin yapıldığı gün başınıza dokunmayın. Greftin aynı gün, hasta kafasına dokunmaktan kaçınmalıdır, bu nedenle yarı oturarak ve sırt üstü yatmalıdır.

Egzersiz: İki hafta egzersiz yapılmamalıdır. Müdahaleden sonraki 15 gün boyunca aşırı terleme sonucu enfeksiyon riskini artırdığı için herhangi bir fiziksel egzersiz yapılması önerilmez. Önerilen iki hafta geçtikten sonra hasta kademeli olarak aerobik egzersizler yapabilecektir.

Güneşten kaçınma: Saç derisi vücudumuzun çok hassas bir bölgesidir ve eğer buna da böyle bir müdahale yapılmışsa bölgenin düzgün bir şekilde iyileşmesi ve toparlanması gerekir. Bu nedenle, her şeyin tatmin edici bir şekilde gelişmesi için güneşe maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

Saç yıkama protokolüne uyum: Üçüncü günden itibaren saç ekimi yapılmış bölgeyi doktor tarafından tavsiye edilmiş olan şampuan ve ılık su ile yıkayabilirsiniz. İşlemin ilk yedi günü boyunca, ekim yapılan alan parmak veya tırnaklarla agresif bir şekilde manipüle edilmemelidir. 30 gün sonra hasta normal saç yıkama rutinine devam etmelidir.

Saç korumaya devam: 1 ay sonrasına kadar kask kullanmayın. İyileşen hassas bir alan olduğundan, hiçbir şekilde manipüle edilmemesi en iyisidir. İlk aydan sonra doktor tavsiyesine göre daha normal bir yaşama dönmek mümkündür.

DİĞER HABERLER
Güzellik Uzmanlığı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Güzellik Uzmanlığı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

16-06-2022 - Türkiye

168 göçmen ile 2 organizatör yakalandı

168 göçmen ile 2 organizatör yakalandı

05-04-2022 - Türkiye