Avrupa'da araçlara 'alkolmetre' geliyor.

Avrupa - 01-02-2022 11:09 943 kez okundu.

Avrupa'da araçlara 'alkolmetre' geliyor.

Avrupa Birliği'nin 2022’den itibaren araçlarda hız sınırlayıcı ve alkolmetre bulundurmayı zorunlu kılan uygulamayı devreye sokuyor.

Alkollü araç kullananların önüne geçebilmek, dolayısıyla alkollü araç kullananların neden olduğu trafik kazalarını engellemek için yeni bir uygulama devreye giriyor. Yeni uygulamanın Temmuz ayından itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi. 

Avrupa Birliği, aldığı yeni bir kararla, bütün araçlara mecburi “alkolmetre” sistemi yerleştirilecek. Şoför aracını çalıştırabilmesi için önce aracın içinde bulunacak sistemden alkol testi yapacak. Testi geçmesi halinde kontağı çevirebilecek ve araba çalışacak. Alkollü olan sürücüye ise sistem arabayı çalıştırmasına müsade etmeyecek. Bu uygulamayla alkol test sonucu aracın kontağı ile bağlantılı olacak. 

Söz konusu uygulamanın bütün Avrupa Birliği üyesi ülkelerde geçerli olacak. Alkolmetre sisteminin Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmaya başlandığı belirtildi. 

Temmuz 2022’de devreye girecek olan yeni uygulamayla ilgili teknik detayların daha sonra açıklanacağı ifade edildi. 

2024 yılında Avrupa Birliği’nde üretilen ve ithal edilen bütün yeni arçlarda alkolmetre sisteminin aracın önemli bir parçası olarak yer alacak. 

Avrupa Birliği yeni uygulama ile alkollü araç kullananların sayısı sıfıra indirmeyi düşünerek, bu sebeple meydana gelen ve binlerce kişinin canına maal olan trafik kazalarını da önlemeyi amaçlıyor. 

DİĞER HABERLER
Türkiye'den İsveç ve Finlandiya red

Türkiye'den İsveç ve Finlandiya red

16-06-2022 - Avrupa

Üç lider Kiev'e gidiyor

Üç lider Kiev'e gidiyor

16-06-2022 - Avrupa