Başbakan Miçotakis'ten Türkiye açıklaması

Yunanistan - 21-12-2021 11:14 1376 kez okundu.

Başbakan Miçotakis'ten Türkiye açıklaması

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Son dönemde Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan gerginlik nedeniyle Türkiye ve Yunanistan ilişkileri sıkıntılı bir dönemden geçerken, karşılıklı açıklamalar tansiyonu da yükseltiyor.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, bugün yaptığı açıklamada, “Türkiye, Avrupa Birliği ile ikili bağlarını ve ilişkilerini normalleştirmek istiyorsa, Yunanistan’a karşı ‘savaş sebeplerini’ de dahil olmak üzere Ege ve Doğu Akdeniz’deki ‘provokasyonlar’ına son vermesi gerekiyor" dedi.

Bulgar mevkidaşı Kiril Petkov ile Sofya’da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Miçotakis, Yunanistan’ın Türkiye ile 27 üyeli blok arasındaki ilişkilerde ilerleme görmek istediğini de vurguladı. Bu durumun onların da yararına olduğunu ifade etti.

Göç baskısı sonucu iki Balkan ülkesinin karşılaştığı zorluklar hakkında sorulan soruları da yanıtlayan Miçotakis, Yunanistan ve Bulgaristan’ın sınırlarının Avrupa sınırı olduğunu vurguladı.

Başbakan, “Her iki ülke de insan hakları da dahil olmak üzere sınırlarını etkili bir şekilde koruyor” dedi.

Yunanistan, artan göç baskılarıyla başa çıkmak ve caydırıcı etkiyi artırmak için Türkiye sınırında önlemlerini sıkılaştırmaya başladı.

Yunanistan Sivil Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, yaptığı açıklamada, ülkemizin kuzeydoğusundaki Türkiye ile sınır çitini 26 km genişleteceğini söylemişti.

DİĞER HABERLER
UN: Remarks and recommendations after the official visit to Greece

UN: Remarks and recommendations after the official visit to Greece

23-06-2022 - Yunanistan

Miçotakis: Zor bir yaz olacak

Miçotakis: Zor bir yaz olacak

16-06-2022 - Yunanistan