Başbakan Miçotakis 'Türkiye ile birlikte çalışmalıyız'

Yunanistan - 08-12-2021 10:19 1253 kez okundu.

Başbakan Miçotakis 'Türkiye ile birlikte çalışmalıyız'

Göçmen krizine dair Türkiye'ye çağrıda bulunan Başbakan Miçotakis 'Türkiye ile birlikte çalışmalıyız' dedi.

CNN International'da Christiane Amanpour'un programına konuk olan Başbakan Kiriakos Miçotakis, "Türkiye ile birlikte çalışmalıyız" dedi.

CNN Türk'ün haberine göre, Başbakan Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan göçmen krizi için, "Denizde hayatı tehlikede olanları kurtarmak için her gün elimizden geleni yapıyoruz. Ama komşularımızla da birlikte çalışmalıyız. Bu durumda Türkiye ile birlikte çalışmalıyız. Türkiye geçmişte göçü silah olarak kullandı. Mart 2020'de olanları hatırlarsınız. Şimdi farklı bir yaklaşım benimsediler, bence bu doğru bir yaklaşım. Kaçakçıları durdurmak için birlikte hareket etmeliyiz" dedi.

Papa Francis'in Güney Kıbrıs ve Yunanistan ziyaretini de değerlendiren Miçotakis, göçmen kriziyle ilgili olarak "Yükü bölüşmek adına AB'de yeterince dayanışma olmadı. Düzensiz göçün kendi sorunu olmadığını düşünen ülkeler var" ifadelerini kullandı.

Salgınla mücadele ile ilgili soruları da yanıtlayan Başbakan Miçotakis, aşı olmayan 60 yaş üstü kişilere aylık 100 euro para cezası verme kararını savundu. Kararın açıklanması ile aşı randevularında büyük artış gözlemlendiğini söyleyen Miçotakis, "Aşılanmayanların hastalığı ağır geçirdiği ortada. Bu yüzden biz de zorunlu aşı ve aylık ceza uygulamasına geçtik. Kararı açıkladığımızdan beri bu yaş grubundaki aşı randevularının büyük oranda arttığını gördük. Cezanın başlayacağı 16 Ocak'a kadar bu insanların büyük bir kısmının aşı olmaya karar vermesini umuyorum" dedi.

DİĞER HABERLER
UN: Remarks and recommendations after the official visit to Greece

UN: Remarks and recommendations after the official visit to Greece

23-06-2022 - Yunanistan

Miçotakis: Zor bir yaz olacak

Miçotakis: Zor bir yaz olacak

16-06-2022 - Yunanistan