BM: Taliban'la ilgili 'yargısız infaz' haberleri güvenilir kaynaklardan geliyor

Dünya - 30-08-2021 12:28 887 kez okundu.

BM: Taliban'la ilgili 'yargısız infaz' haberleri güvenilir kaynaklardan geliyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın yargısız infazlar yaptığına dair haberlerin "güvenilir" kaynaklardan geldiğini söyledi.

Bachelet, Afganistan'da kadınlara yönelik kısıtlamaların arttığına ve çocukların asker olarak kullanıldığına dair haberler de aldıklarını açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Konseyi'nin Cenevre'deki olağanüstü toplantısında konuşan Bachelet, kadınların ve kız çocuklarının haklarına yönelik ihlallerin "kırmızı çizgileri" olacağı uyarısında bulundu.

Bachelet, BM üyesi ülkelerin, Taliban'ın faaliyetlerini yakından izleyecek uluslararası bir mekanizma kurmalarını önerdi.


BBC'ye konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ise Taliban'ın yabancı vatandaşların ülkeden tahliyesi için ilan ettiği 31 Ağustos olan son tarihin ertelenmesi ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da, tahliyeler için önceden ilan edilen tarihin uzatılması yönündeki çağrılara rağmen, tahliye işlemlerini bu tarihte tamamlamayı hedeflediklerini, tarihi uzatma talebinde bulunma noktasında olmadıklarını açıklamıştı.

Bugün yapılacak G7 toplantısında İngiltere, Fransa ve Almanya'nın ise bu tarihten sonra da tahliyelere devam edilmesi için baskı yapması bekleniyor.


BM: Kadın hakları 'kırmızı çizgimiz'
Afganistan'da, yabancı ülke vatandaşların tahliyesine yönelik çalışmalar sürerken, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Afganistan gündemiyle Cenevre'de olağanüstü toplandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, toplantının açılış konuşmasında Taliban'ın kadın haklarına olan yaklaşımının "temel kırmızı çizgileri" olacağını söyledi.


Bachelet, kadın ve kız çocukların "hareket özgürlüğüne, eğitim, ifade ve çalışma özgürlüğüne" saygı duyulması çağrısında bulundu.

Afganistan'da kadın hakları aktivistleri, son 20 yılda kazanılan özgürlüklerin Taliban'ın dönüşüyle kaybedileceğinden kaygı duyuyor.

Taliban ise kadın haklarına "şeriat kanunlarına" uyulduğu takdirde saygı göstereceklerini açıklamıştı.

Bachelet, BM İnsan Hakları Ofisi'ne Taliban'ın kontrolündeki bölgelerdeki güvenilir kaynaklardan "yargısız infazlar, çocukların savaşçı olarak alınması, barışçıl protestolara olan baskılar ve kadınlara yönelik sınırlamalara" ilişkin bilgiler aktarıldığını belirtti.

"Kadınlar, gazeteciler ve yeni kuşak sivil toplum liderlerinin geleceğine dair korkuların" dile getirildiğini söyleyen Bachelet, BM toplantısında Afganistan'da Taliban'ın eylemlerini yakından takip etmek amacıyla bir mekanizma kurulmasını da önerdi.

kaynak: bbc.com

DİĞER HABERLER
Fed faiz artırarak

Fed faiz artırarak

16-06-2022 - Dünya

Uçak kazasında 22 yolcunun cansız bedenine ulaşıldı

Uçak kazasında 22 yolcunun cansız bedenine ulaşıldı

31-05-2022 - Dünya