Ida Kasırgası ABD'yi vurdu

Dünya - 30-08-2021 12:25 839 kez okundu.

 Ida Kasırgası ABD'yi vurdu

ABD'nin güney eyaleti Louisiana'yı etkisi altına alan Ida Kasırgası nedeniyle en az bir kişi hayatını kaybetti, 800 bin aboneyi etkileyen elektrik kesintisi yaşandı.

Bin 500'den fazla kişi kıyı bölgelerden iç kesimlere ve sığınaklara tahliye edildi.

Eyaletin en büyük kentlerinden New Orleans’ta 8 elektrik dağıtım şebekesi, kasırga yüzünden devre dışı kalınca bu şehirde yaşayanlar uzun süre elektriksiz kaldı.

 

Kasırga, Covid-19 aşı vurulma oranı düşük olduğu için salgının diğer eyaletlere göre daha yaygın olduğu Louisiana’daki hastanelerde acil sağlık hizmetlerini de olumsuz yönde etkiledi.

Hastanelerde, 2 bin 450 Covid-19 hastasının yoğun bakımda tedavi gördüğü, bu kişilerin başka eyaletlere nakliyesinin şu an için düşünülmediği bildirildi.

Bir kişi hayatını kaybetti

Kasırga yüzünden ağaç devrilmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Saatteki hızı 241 kilometreye (150 mil) ulaşan Ida Kasırgası, pazar günü yerel saatle 12.30 civarında Meksika Körfezi üzerinden Louisiana'nın Grand Adası'na ulaştı.

ABD'de elektrik kesintilerini takip eden PowerOutage.us sitesi, Louisiana'da 800 binden fazla abonenin elektriklerinin kesik olduğunu kaydetti.

Diğer taraftan Louisiana Valisi John Bel Edwards, katıldığı bir televizyon programında, kıyı bölgelerinden bin 542 kişinin, iç kesimlere ve sığınaklara tahliye edildiğini, ancak bu sayının artabileceğini aktardı.

Ida Kasırgası, ABD Ulusal Hava ve Meteoroloji Hizmetleri tarafından, 4 kategorisinde "son derece tehlikeli büyük kasırga" olarak nitelendirildi.

Louisiana ve Mississippi eyaleti için sel ve taşkın uyarısında bulunan kurum, kasırganın, Louisiana'nın güneydoğu kıyılarınca ilerleyeceğini ve bölgede yıkıcı rüzgarlarla şiddetli yağışa neden olabileceğini duyurdu.

DİĞER HABERLER
Fed faiz artırarak

Fed faiz artırarak

16-06-2022 - Dünya

Uçak kazasında 22 yolcunun cansız bedenine ulaşıldı

Uçak kazasında 22 yolcunun cansız bedenine ulaşıldı

31-05-2022 - Dünya