Mars'ta hayat var mı? yok mu?; yeni araştırma ne diyor?

ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Gezegen Bilimleri Enstitüsü'nün yaptığı bir çalışmada, Mars'ta yaşam olabileceği tezi sarsıldı. Daha önceki bulguların artık geçerliliği olmayabilir.

Güncel - 07-08-2021 11:15 1399 kez okundu.

Mars'ta hayat var mı? yok mu?; yeni araştırma ne diyor?

İçlerinde NASA'nın ve SpaceX'in de yer aldığı birçok uzay girişimi Mars gezegeniyle yakından ilgileniyor. Hatta bazı girişimler yakın zamanda bu gezegene insanlı yolculuk yapmayı da planlıyor. Kuşkusuz Mars'a dair bu ilginin olmasının en büyük sebebi, Mars'ta hayat olabileceği fikri. Mars'taki hayat belirtisini artıran önemli bulgulardan birisi de üç yıl önce radarlar aracılığıyla, Mars'ın güney kutbunda tespit edilen göllerdi. 

2018 yılında Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Mars Gelişmiş Yeraltı ve İyonosfer Sondajı Radarı (MARSIS), Kızıl Gezegen'in güney kutup buzulunun altında sıvı bir gölün varlığını tespit etmişti. Araştırmacılar bundan iki yıl sonra her biri 10 km genişliğinde birkaç tuzlu göl bulmuştu. Bu duruma göre de araştırmacılar gezegende suyun olması dolayısıyla, yaşamın da olduğunu düşünmüşlerdi. 

İlginizi ÇekebilirAvatar Mars helikopterinden müthiş video: Helikopterin sesini duyun
Öte yandan bugün ABD'nin Arizona eyaletinde yer alan Gezegen Bilimleri Enstitüsü (Planetary Science Institute) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmada  tespit edilen göllerin, su yerine donmuş kil olabileceği iddia edildi. Çalışmanın başyazarı Isaac Smith, 2018 yılında alınan verilerin artık bir geçerliliğinin olmadığını söyledi.

Ayrıca Bkz."Perseverance gezgini Mars'tan kaya örnekleri toplayacak"
Smith'in aktardığına göre çok düşük sıcaklıklarda donmuş katı killer yansıma yapabilir ve MARSIS gözlemlerinde de bu su gibi görünmüş olabilir. Smith ve arkadaşları bu teorilerini ispatlamak için de laboratuvarda kilin bu yansımayı oluşturup oluşturamayacağını denediler. Geophysical Research Letters adlı bilimsel dergide yayınlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, laboratuvardaki smektitleri (seramik killer) -7 dereceye kadar soğuttular. Bu sıcaklıkta, suyla bağlanmış smektitler, MARSIS'in tespit ettiği parlak radar yansımalarını üretti. 

Bununla birlikte Smith'e göre Mars'ın buzul bölgelerinde suyun sıvı olarak durabilmesi için fazla miktarda ısı ve tuz gerekiyor. Bu anlamda volkanik kayaya benzer kilin orada bulunması, daha mantıklı bir açıklama haline geliyor. 

DİĞER HABERLER
Zorla yerlerinden edilenlerin sayısı ilk kez bu kadar yüksek

Zorla yerlerinden edilenlerin sayısı ilk kez bu kadar yüksek

23-05-2022 - Güncel

2022 hac kontenjanı belli oldu

2022 hac kontenjanı belli oldu

09-04-2022 - Güncel