Plastik Atıkları Yok Etmek İçin İnekler Kullanılacak! | Araştırma

Güncel - 06-07-2021 12:47 929 kez okundu.

Plastik Atıkları Yok Etmek İçin İnekler Kullanılacak! | Araştırma

Avusturyalı bilim insanlarının çalışmaları ineklerin bağırsağında bulunan bir bakteri türünün plastiklerdeki polyesterleri parçalayabildiğini ortaya koydu.

Bu keşfin dünyadaki plastik atıklara karşı yeni bir çözüm geliştirmek için kullanılabileceği düşünülüyor.

İnekler ve başka büyükbaş hayvanlar, mide ve bağırsaklarında oluşan metan gazının dışarı salınmasıyla dünyadaki sera gazı emisyonuna oldukça ciddi bir katkı yapıyor. Bu uzun zamandır bilinen bir gerçek ancak Viyana'daki çalışmalar sonucunda ineklerin böylece çevreye faydalı olabileceği bir yöntem bulunmuş oldu.

Amerikan Bilim Derneği'nin 2017 yılında yayınladığı rapora göre 1950'lerden bu yana insanoğlu 9 milyar ton civarı plastiği doğaya bıraktı. Üretilen plastiklerin sadece yüzde 10'u geri dönüştürülebiliyor.

Yeteri kadar güçlü oldukları görüldü

Viyana Doğal Kaynaklar Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar ineklerin bu bakterilerin doğal bitki polyesterlerini parçalayabildiğini görünce plastiklerde bulunan polyesteri de parçalayabilecek güçte olup olmadığını test etti.

Bakterilere polietilen tereftalat (PET), polibutilenadipat-ko-tereftalat (TKBB) ve polietilen furanoat (PEF) gibi üç farklı plastik türü verildi ve yeterli şekilde parçalayabildikleri görüldü.

Bilim insanları şimdi bu bakterilerin endüstriyel seviyede laboratuvar ortamında yetiştirilmesi için kolları sıvadı.

DİĞER HABERLER
Zorla yerlerinden edilenlerin sayısı ilk kez bu kadar yüksek

Zorla yerlerinden edilenlerin sayısı ilk kez bu kadar yüksek

23-05-2022 - Güncel

2022 hac kontenjanı belli oldu

2022 hac kontenjanı belli oldu

09-04-2022 - Güncel