Ateşkesin ardından Gazze kayıplarını sayıyor

ORTADOĞU - 22-05-2021 10:29 1098 kez okundu.

Ateşkesin ardından Gazze kayıplarını sayıyor

Kayıplar ve rakamlar aksini söylese de ateşkesin ardından cuma günü toplanan binlerce Filistinli, gelinen noktayı Hamas için net bir zafer olarak görüyor. İsrail ise en ufak bir saldırıda "yeni bir kuvvet seviyesi" ile cevap vereceğini duyuruyor.

Bugün El Aksa Camii'nde kılınan cuma namazı sonrasında Filistinli göstericilerle İsrail polisi arasında arbede çıktı, olaylarda en az 20 kişi yaralandı.

11 gün süren savaş geride çoğu Filistinli 200'ün üzerinde can kaybı bıraktı. İsrail'in hava saldırıları hali hazırda alt yapısı ve ekonomisi harap durumda olan Gazze şeridine daha da yıkım getirdi. Filistinliler ise İsrail'in demir kubbe savunma sistemini aşacak kadar çok sayıda roket atılabilmiş olmasını ve bazı hasarlar verilmesini İsrail'i ateşkese zorladığını düşünüyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu yaptığı son açıklamada "Eğer Hamas gelecekte roketleri tolere edeceğimizi düşünüyorsa yanılıyor." diyerek uyarıda bulundu.

Ülkedeki şahin cephenin eleştirileri ile karşı karşıya kalan İsrail lideri, ülkesinin "cesur ve yeni şeyler yaptığını ve bunları da gereksiz maceralara sürüklenmeden yaptığını" söyledi. İsrail kuvvetlerinin, "İsrail'de minimum zayiatla Hamas'a maksimum hasar" vermiş olduğunu ekledi.

Netanyahu İsrail füzelerinin, 25 üst düzey komutan da dahil olmak üzere 200 militanı öldürdüğünü 100 kilometreden daha fazla tünele hasar verildiğini belirtti.

DİĞER HABERLER
Orta Doğuda yeni kriz!

Orta Doğuda yeni kriz!

31-10-2021 - ORTADOĞU

Mescid-i Haram'da bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez aralıksız saf tutuldu

Mescid-i Haram'da bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez aralıksız saf tutuldu

18-10-2021 - ORTADOĞU