Mescid-i Aksa'ya saldırı: 9'u çocuk 21 ölü, yüzlerce yaralı

ORTADOĞU - 11-05-2021 09:27 1674 kez okundu.

Mescid-i Aksa'ya saldırı: 9'u çocuk 21 ölü, yüzlerce yaralı

İsrail tarafından işgal edilen Doğu Kudüs'teki Mescid'i Aksa'da İsrail polisinin namaz kılan cemaate ve camide toplanan Filistinlilere sert müdahalesi sürüyor. İsrail polisi, gün boyunca yaptığı baskınlarda plastik mermi ve ses bombalarının yanında toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) ve atlı birlikler de kullandı. İsrail ayrıca Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında "3 Hamas üyesini" öldürdüğünü açıkladı. Filistin tarafında Hamas ise roket saldırılarına İsrail'in misillemesinde dokuzu çocuk en az 21 Filistinlinin öldüğünü belirtti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı ise bölgede henüz nedeni belirlenemeyen patlamada 3'ü çocuk 9 kişinin öldüğünü açıkladı.

Bakanlık, olayın İsrail ile bağlantılı olup olmadığına dair açıklama yapmadı.

Fetih Hareketi, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırısını "savaş suçu" olarak nitelendirdi.

Fetih Sözcüsü Usame el-Kavasimi yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail, savaş suçu işliyor ve katliam yapıyor. Gazze'de masum insanları ve çocukları öldürüyor ve Kudüs'teki Filistinlilere yönelik saldırılarını tırmandırıyor" ifadesini kullandı.

Mescid-i Aksa'da sabah namazında ilk baskın

İsrail polisinin Aksa'ya cuma günü yaptığı sert müdahale pazartesi sabahı devam etti.

Olaylar sabah namazını Aksa'da kılan binlerce Filistinlinin caminin avlusunda tekbir getirerek gösteri düzenlemesi ile başladı.

Aksa’da nöbet tutan ve Harem-i Şerif’in bazı noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, "Canımız, kanımız sana feda Aksa" sloganı attı.

İsrail polisi, göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla grubun dağılması için sert müdahalede bulundu. Olaylarda son açıklamalara göre 331 kişi yaralandı.

İsrail polisinin diğer bir sert müdahalesi de akşam namazından çıkan cemaate oldu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, İsrail polisinin Harem-i Şerif cemaatine saldırıya geçtiğini belirtti.

Dibs, Filistinli gençler ile İsrail polisi arasında Mescid-i Aksa’nın güney batısındaki El-Meğaribe (Faslılar) Kapısı önünde tartışma ve sürtüşme yaşandığına dikkati çekerek, polisin ses bombaları ve plastik mermilerle müdahale ettiğini vurguladı.

Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’nın Burak (Ağlama) Duvarı bölgesinde kutlamalar yaptığını ifade eden Dibs, İsrail polisinin saldırısının kısa sürdüğünü ve şu anda gergin bir bekleyişin hakim olduğunu kaydetti.

Diğer bir müdahale de Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı'nda yaşandı. İkindi saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan Filistinli gençlere İsrail polisi, toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA), atlı birlikler ve ses bombalarıyla müdahalede bulundu.

Gazze'den roket atıldı, İsrail Meclis'i boşaltıldı

Filistin direniş grupları, Mescid-i Aksa ile Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki polisleri çekmesi ve gözaltına alınan Filistinlileri serbest bırakması için İsrail'e yerel saatle 18.00'e kadar süre tanıdı.

Sürenin dolmasının ardından İsrail ordusu, Batı Kudüs ve Beyt Şems kentlerinde sirenlerin çaldığını, İsrail'in güneyine de çok sayıda roket gönderildiğini duyurdu.

Bu sirenler nedeniyle Batı Kudüs'te panik yaşanırken, İsrail Meclisi boşaltıldı. Yahudilerin "Kudüs Günü etkinliklerinde yapılan yürüyüş de sonlandırıldı. İsrail'de 1967'de Doğu Kudüs’ün işgal edildiği Altı Gün Savaşı'nın yıl dönümü “Kudüs Günü” olarak kutlanıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nden atılan roketlere "güçlü şekilde" karşılık vereceklerini söyledi.

Netanyahu yaptığı açıklamada, gerginliğin artmasından yana olmadıklarını ancak İsrail'i hedef alanların "ağır bedel" ödeyeceğini dile getirdi.

Hava saldırısında 9'u çocuk 21 kişi öldürüldü

İsrail'in dün gece Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı da yükseliyor.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı ve "Surların Muhafızı" adını verdikleri askeri operasyona araların da çocukların da olduğu çok sayıda can kaybı meydana geldi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail saldırılarında 9'u çocuk 21 kişinin öldüğü duyuruldu.

DİĞER HABERLER
Orta Doğuda yeni kriz!

Orta Doğuda yeni kriz!

31-10-2021 - ORTADOĞU

Mescid-i Haram'da bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez aralıksız saf tutuldu

Mescid-i Haram'da bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez aralıksız saf tutuldu

18-10-2021 - ORTADOĞU