UNICEF: Suriye'deki savaşta 12 bin çocuk öldü ve yaralandı

ORTADOĞU - 13-03-2021 13:23 1912 kez okundu.

UNICEF: Suriye'deki savaşta 12 bin çocuk öldü ve yaralandı

Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 Mart'ından bu yana 12 bin çocuğun hayatını kaybettiği ya da yaralandığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre milyonlarca çocuk ise uzun seneler boyunca düzenli olarak okula gidemedi.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye'deki iç savaşın başlamasından 10 sene sonra ülkedeki sivil ve çocuk ölümleriyle alakalı bir rapor yayımladı.

Buna göre Mart 2011'den bu yana Suriye'de savaş ve çatışmalar sebebiyle 500 bine yakın sivil hayatını kaybederken, ülkenin o dönemdeki nüfusu olan 20 milyon kişinin yarısı yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı. 5 milyondan fazla kişi de başka ülkelerde mülteci konumuna düştü.

UNICEF'in çocuklarla ilgili verileri ülkedeki durumun vehametini de gözler önüne serdi. Rakamlara göre 2011'den bu yana ülkede 12 bin çocuk yaşamını yitirdi ya da yaralandı, bazıları 7 yaşından küçük 5 bin 700'ü aşkın çocuk ise silahlı çatışmalara fiili olarak katıldı. Ülke genelindeyse toplamda 1.300 eğitim ve sağlık merkezi saldırıya uğradı veya yıkıldı.

3.5 milyon çocuk okula gidemiyor

UNICEF'e göre Suriye'de ve komşu ülkelerde savaş sebebiyle toplamda 3.5 milyon çocuk düzenli olarak okula gidemiyor. Toplam çocuk nüfusunun yüzde 90'ı insani yardıma muhtaç ve bu oran son bir sene içerisinde yüzde 20 oranında artmış durumda.

 
Suriye'de insani yardım kuruluşlarının 2021'de 1.4 milyar dolarlık maddi desteğe ihtiyacı var.Hassan Ammar/Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved.

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore raporla ilgili yaptığı açıklamada Suriye'deki aile ve çocukların hala yaşam mücadelesinde olduğunun altını çizerek, "Uluslararası toplum Suriye'ye barışı sağlamalı ve çocuklara verilen desteği bir araya getirmeli. Bu acımasız zamanlar dünya tarihinde yeni bir kilometre taşı olmamalı." ifadelerini kullandı.

2021'de 1.4 milyar dolara ihtiyaç var

UNICEF, 2020 yılında Suriye ve komşu ülkelerdeki 900 bin çocuk ve aileye kızamık aşısı ve 400 bin çocuğa da psikolojik destek verildiğini açıkladı. UNICEF, insani yardım kuruluşlarının Suriye'deki çocuklara destek verebilmesi için 2021'de 1.4 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

BM'ye göre Suriye'de ailelere verilen gıda kolisinin fiyatı son dönemde yüzde 230 oranında artmış durumda. Ülkedeki çocukların en az yüzde 5'i ise yetersiz beslendiği için sağlık sorunları yaşıyor.

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı kuvvetler Rusya ve İran'ın desteğiyle ülkenin büyük bir kısmını kontrolü altında tutuyor. Muhalifler ise ülkenin kuzey batısında 3 milyondan fazla sığınmacının yer aldığı bir bölgeye sıkışmış durumda.

DİĞER HABERLER
Orta Doğuda yeni kriz!

Orta Doğuda yeni kriz!

31-10-2021 - ORTADOĞU

Mescid-i Haram'da bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez aralıksız saf tutuldu

Mescid-i Haram'da bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez aralıksız saf tutuldu

18-10-2021 - ORTADOĞU