Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu.

Bilim-Teknoloji - 07-10-2020 08:36 1419 kez okundu.

Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu.

Nobel Fizik Ödülü, bu yıl "kara delik ve galaksinin oluşumunun" anlaşılmasına sundukları katkılardan dolayı üç bilim insanına verildi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinden yapılan açıklamada, 2020 Nobel Fizik Ödülü'nün "kara delik oluşumunun genel görelilik teorisinin sağlam bir tahmini olduğunun keşfi" için İngiliz matematiksel fizikçi Roger Penrose'a, "galaksimizin merkezinde dev kütleli bir kompakt nesnenin keşfinden" ötürü de Alman astrofizikçi Reinhard Genzel ve Amerikalı astronom Andrea Ghez'e verildiği belirtildi.

Nobel Fizik Ödülü'nün karşılığı olan 918 bin doların yarısını Penrose'un, diğer yarısını da Genzel ve Ghez'in alacağı ifade edildi.

Penrose, Genzel ve Ghez ödülü aralık ayında Stockholm'de düzenlenecek törenle teslim alacak.

 

Nobel Fizik Ödülü

Nobel Fizik Ödülü, 1901'den bu yana her yıl fizik alanında insanlığa önemli katkı sunan kişilere veriliyor.

ABD'li fizikçi ve elektrik mühendisi John Bardeen, 1956 ve 1972 yıllarında iki kez Nobel Fizik Ödülü'nü alan tek bilim insanı olarak tarihe geçti.

Nobel Fizik Ödülü'nü bugüne kadar Ghez ile birlikte 4 kadın kazandı. 1903'te Polonya asıllı Fransız kimyager ve fizikçi Marie Curie, 1963'te Alman asıllı ABD'li fizikçi Maria Goeppert-Mayer, 2018'de ise Kanadalı fizikçi Dana Strickland ödülün sahibi oldu.

Nobel Fizik Ödülü'nü alan en genç bilim insanı Lawrence Bragg, babası William Bragg ile 1915'te ödüle layık görüldü. Lawrence, ödülü aldığında 25 yaşındaydı.

DİĞER HABERLER
Internet Explorer tarih oluyor

Internet Explorer tarih oluyor

16-06-2022 - Bilim-Teknoloji

Bir ilk: uzay aracı, Güneş'in atmosferinden geçti

Bir ilk: uzay aracı, Güneş'in atmosferinden geçti

17-12-2021 - Bilim-Teknoloji