BAE'den 2024'te Ay'a Uzay Aracı Gönderme Planı

Bilim-Teknoloji - 30-09-2020 13:03 1750 kez okundu.

BAE'den 2024'te Ay'a Uzay Aracı Gönderme Planı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 2024'te Ay'a insansız bir uzay aracı göndereceğini açıkladı. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan emirlik, dünyada bu başarıyı gerçekleştiren dördüncü ülke olmayı hedefliyor.

BAE geçen sene Mars'a bir sonda fırlatmış, Uluslararası Uzay İstasyonu'na da ilk astronotunu göndermişti.

Başkan Yardımcısı ve Başbakan Şey Muhammed bin Raşid El Maktum'un paylaştığı Twitter mesajında insansız uzay aracının 2024'te Ay'ın henüz keşfedilmemiş bölgesine ineceğini açıkladı.

'Emel' temmuzda Mars'a doğru yola çıktı

BAE 'Emel' adını verdiği sondasını Japonya'daki Tanegaşima Uzay İstasyonu'ndan geçen temmuzda başarıyla fırlatmıştı.

Bu işlemi gerçekleştiren Mitsubishi Ağır Sanayi ise Ay projesi hakkında henüz kesin bir karar alınmadığını belirterek AP'nin konu hakkındaki sorularını yanıtsız bıraktı.

BAE Hükümeti ise uzay aracının Ay yüzeyini, zemin hareketlerini ve farklı zeminlerin ay partikülleri ile nasıl etkileşim sağladığının inceleneceğini açıkladı. Ayrıca aracın yüksek çözünürlüklü iki kamera, bir mikroskoplu kamera, termal görüntü kamerası ve sonda gibi araçlara donatılacağı belirtildi.

'Raşit' adının verileceği sonda adını El Maktum'un babasının adından alacak. BAE'nin 2024'te başarılı olması durumunda ABD, Sovyetler Birliği ve Çin'den sonra Ay'a bir uzay aracı indiren dördüncü ülke olacak.Geçen yıl Hindistan ve ardından İsrail'in girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Mars yolculuğunu sürdüren 'Emel'in ise 'Kırmızı gezegene' emirliğin 50. kuruluş yıl dönümü olan 2021 yılında ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ay'a yapılacak başarılı bir iniş, uzayda bir gelecek arayan petrole bağımlı ekonomi için büyük bir adım olacak. BAE ayrıca 2117'ye kadar Mars'ta bir insan kolonisi inşa etmek için iddialı bir hedef belirlemiş durumda.

DİĞER HABERLER
Internet Explorer tarih oluyor

Internet Explorer tarih oluyor

16-06-2022 - Bilim-Teknoloji

Bir ilk: uzay aracı, Güneş'in atmosferinden geçti

Bir ilk: uzay aracı, Güneş'in atmosferinden geçti

17-12-2021 - Bilim-Teknoloji