Gelincik çiçeğini tanıyalım

Her ne kadar artık pek fazla rastlanılmasa da bir dönem ülkemizde gelincik çiçeğinden elde edilen ürünler sıklıkla tercih edilmekteymiş

Türkiye a - 19-11-2019 10:53 2469 kez okundu.

Gelincik çiçeğini tanıyalım

Latince adı Paper Rhoeas olan Gelincik Çiçeği'ni hepimiz biliriz. Kıpkırmızı rengi ile boş arazileri, çayırları çimenleri ala boyadığını ve adeta bir renk cümbüşüne sebep olduğuna çokça şahit olmuşuzdur. Gelincik aslında halk arasında farklı isimlerle de bilinir. Gelin gülü, gelin otu gibi isimler Anadolu'nun pek çok yerinde bu çiçeğe verilen isimlerden sadece birkaçıdır. Aslına bakarsanız bu çiçeğe gelincik adı verilmesinin hikayesi de oldukça ilginçtir. Şöyle ki; hepimizin bildiği gibi kadınlar evlenirken genellikle beyaz renkli gelinlik tercih ederler. Ama günümüzden oldukça geçmişe gidecek olursak o dönemlerde genç kızlar evlenirken şimdinin aksine beyaz değil de kırmızı renkli gelinlik tercih ederlermiş. İşte bu kırmızı renk sayesinde bu güzel çiçek de kırmızı gelinlik giyen gelinlere benzetilmiş ve çiçeğe Gelincik adı verilmiştir.

Gelincik çiçeği aslında her şeyi ile böyle güzel ve mutlu olaylar ile anılmaz. Bu çiçek dünya tarihinde eşine az rastlanan bir yıkım, kırım ve vahşet ile de anılmaktadır. Bu harika çiçek 1. Dünya Savaşı'nın sembollerinden birisidir yani üzerinde çok büyük bir yük taşımaktadır. Birinci Dünya Savaşı'nın en şiddetli dönemleri… Şiddetli çatışmaların ve kanlı mücadelelerin sürdüğü bölgelerde özellikle top ve bomba atışları sayesinde bölgenin toprağı alt üst hale gelmiş ve gelincik tohumları yeryüzüne doğru fışkırmıştır. Bir anda her yerde binlerce gelincik açmış ve her yeri kırmızıya boyamıştır. İşte bu sebepten bu çiçek birinci dünya savaşının sembolü olarak kabul edilmiş ve bu konu ile ilgili her olayda bu çiçek kullanılmıştır.

Gelincik çiçeği bizler için de önemli ve anlamı olan bir çiçektir. Her ne kadar artık pek fazla rastlanılmasa da bir dönem ülkemizde gelincik çiçeğinden elde edilen ürünler sıklıkla tercih edilmekteymiş. Özellikle şurubu ve reçeli çok sevilen bu ürünlere eskisi kadar sık olmasa da bazı bölgelerimizde rastlamak mümkündür.

Eğer gelincik çiçeğini siz de Parlak Çiçekçilik gibi beğeniyor ve onu görünce mutlu oluyorsanız çevremizi ve doğamızı koruyarak ona ve diğer bütün bitkilere sahip çıkalım. Çünkü biz doğayı korudukça bu çiçekler çoğalacak ve bu çiçekler ile büyüyen çocuklarımız, torunlarımız daha mutlu olacaktır. Unutmayın, Parlak Çiçekçilik, çiçeklere her zaman gereken önemi verecek ve siz çiçekseverleri çiçeklerin en güzeli ile buluşturmaya gayret edecektir. Parlak Çiçekçilik, İstanbul'un pek çok noktasına hızlı ve güvenli çiçek siparişi vermenizi sağlıyor. Başta esenler, bayrampaşa, bakırköy çiçekçi, gaziosmanpaşa çiçekçi, merter, yenibosna, şirinevler, topkapı olmak üzere, istanbulun pek çok noktasına çiçek siparişlerinizi teslim ediyoruz. Bize 0212 640 13 14 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

DİĞER HABERLER
Mülakatta Başarılı Olmanın İpuçları

Mülakatta Başarılı Olmanın İpuçları

04-08-2020 - Türkiye a

Jakuzi Kullanmak Beden Sağlığınıza İyi Gelecek

Jakuzi Kullanmak Beden Sağlığınıza İyi Gelecek

02-07-2020 - Türkiye a