Psikoterapi Nedir?

Türkiye a - 20-06-2019 13:56 1326 kez okundu.

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi Nedir?
Psikoterapi nedirşöyle anlatalım. Durumu bireylerin duygusal ve davranışsal sıkıntılarının çözümünü, ruh sağlıklarının geliştirilmesiyle ve de korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adı durumudur.

Psikoterapi durumun da, ruhsal durumlarınız, düşünce durumlarınız, duygusal yapınız ve de kişilik yapınız ile ilgili bilgilenirsiniz. Psikoterapi durumu size hayatınızın kontrolünü elinize almayı ve de karşınıza çıkabilecek zorluklar ile gerektiği durumlar da böyle mücadele etmeyi öğrenmenizde faydalı olmaktadır.

Birden çok psikoterapi olayın da mevcuttur ve bunlardan her biri kendine özgü bir yaklaşıma sahip olmaktadır. Sizin için uygun durum da olan psikoterapi olayın da sizin de kişisel durumunuza bağlı olarak seçilmektedir. Psikoterapi durumu konuşma terapisiyle, danışmanlıkla, psikososyal terapiyle ya da yalnızca terapi olarak da bilinmektedir.

Psikoterapi neden yapılır?

Psikoterapi neden yapılırbahsedeceklerimiz de olmak üzere, çoğu şey zihin sağlığı probleminin tedavisinde yararlı olmaktadır.

Obsesif, kompulsif bozukluk durumu (OKB), bir çok fobiler, panik atak hastalık durumu ve travma sonrası olan stres bozukluk durumu (TSSB) gibi anksiyete bozukluk durumları da olur.

Depresyon ve bipolar bozukluk gibi duygu durum sıkıntıları da olur. Alkolizm, ilaç bağımlılığı sorunu ya da kompulsif kumar gibi olan bağımlılık sorunlarıdır

Anoreksiya nervoza ve de bulimia gibi yeme bozuklukluğu sorunları. Sınır kişilik bozukluk sorunu ve antisosyal kişilik bozukluk gibi kişilik sorunları da. Şizofreni ve gerçeklikten kopmaya sebep olan diğer hastalıklar da (psikotik bozukluklar gibi)

Psikoterapi tedavisi zihinsel hastalık tanısı konmuş kişiler için değil de, aynı sürede de günlük hayat stresi ile baş etmekte zorluk çeken kişiler için de yaralı bir uygulama şeklidir.

  • Eşiniz ile ya da sevgiliniz ile yaşadığınız sıkıntıları çözmeniz de,
  • İş stresiyle trafik stresi gibi günlük hayatta oluşan streslerden ve endişelerinizden kurtulmanız da,
  • Boşanma durumların da, işten atılma ya da sevdiğiniz bir kişinin vefatı gibi olan üzücü durumlar ile baş edebilmeniz de,
  • Trafik durumun da aşırı öfkelenme ve pasif agresif davranış durumu sergileme gibi sağlıksız tepkilerinizi kontrol etmeniz de yarar sağlar.
  • Diyabet, kanser ya da kronik ağrı gibi kronik olan ya da ciddi olan fiziksel sağlık sorunlarını kabullenmeniz de,
  • Fiziksel ya da cinsel istismara uğradıysanız ya da şiddete maruz kaldıktan sonra kendinizi toparlamanız konusun da,
  • Fiziksel ya da psikolojik nedenli cinsel sıkıntılarınız ile baş etme sorunlarınız da,
  • Uykuya dalamama gibi ya da uyanık kalamama gibi sorunlar ile çözümün alanın da

Psikoterapi de bazı durumlar da antidepresan gibi psikiyatrik ilaç yardımları kadar etkili olur. Fakat, özel durumlarınız da buna bağlı olaraktan, tek başına psikoterapi ruhsal sağlık sorunlarınız çözümün de yeterli olamayadabilir. İlaç tedavi işlemin de ya da diğer başka tedavi uygulamaların da da ihtiyaç halinde istenebilir.

Detaylı bilgiye sahip olmak için https://madalyonklinik.com/blog/psikoterapi-nedir adresini ziyaret edebilirsiniz.

DİĞER HABERLER
Mülakatta Başarılı Olmanın İpuçları

Mülakatta Başarılı Olmanın İpuçları

04-08-2020 - Türkiye a

Jakuzi Kullanmak Beden Sağlığınıza İyi Gelecek

Jakuzi Kullanmak Beden Sağlığınıza İyi Gelecek

02-07-2020 - Türkiye a