Konut fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye haberimizden ulaşın

Türkiye a - 15-01-2019 15:50 4500 kez okundu.

Konut fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye haberimizden ulaşın

Gayrimenkul sektörü ve konut fiyatları ekonominin önemli yapıtaşlarından biridir. Konut fiyatlarına bağlı olarak pek çok farklı ekonomik değer belirlenmekte ve bu değerler sayesinde insanların ekonomik davranışları etkilenmektedir. Bu nedenle, pek çok insan ekonomik davranışlarını belirlerken konut ve gayrimenkul fiyatları ile ilgili değerleri takip etmekte ve bu değerleri ekonominin belli bir göstergesi olarak görmektedirler.

Gayrimenkul sektörü ile ilgili fiyat araştırmaları, internet üzerinden yapılmaktadır. Teknolojide yaşanan gelişmeler sonrasında zaman içerisinde yaygınlaşan internet kullanımı, günümüzde bir gayrimenkul ile ilgili fiyat araştırması yaparken neredeyse başvurduğumuz tek kaynak haline gelmiştir.

Ancak, ülkemizde gayrimenkul fiyatlarının tespitinde tek başına kullanılabilecek bir internet sitesi bulunmamaktadır. Bu alanda hizmet vermekte olan çeşitli internet siteleri vardır ve bir konut ile ilgili yapılacak fiyat araştırmalarında farklı farklı bu sitelerin tamamı üzerinden araştırma yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, yapılacak araştırmalarda en doğru ilanı bulmak için bu alanda hizmet veren farklı internet sitelerinin tamamına göz atmak gerekmektedir.

Bu noktada oluşacak zorlukları çözmek amacıyla yeni bir platform kuruldu: tr.flatfy.com . Flatfy ile emlak ilanı yapan tüm popüler internet sitelerindeki ilanların tamamına tek bir sayfa üzerinden erişebilirsiniz. Bu sayede, aradığınız emlak çeşidine ilişkin sonuçlara bütün olarak göz gezdirebilir ve tüm ilanlar içerisinden bütçenize en uygun gayrimenkul ilanına erişim sağlayabilirsiniz.

Flatfy tarafından sunulan hizmetlerden bir diğeri ise sitenin veri tabanında yer alan tüm bilgilerin değerlendirilmesi sonucu aylık olarak oluşturulan ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin ortalama konut fiyatları raporlarıdır. Flatfy tarafından yayınlanan bu raporların sonuncusu olan Aralık ayı ortalama konut fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Şimdi, dilerseniz Flatfy tarafından yayınlanan Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatları raporuna birlikte bakalım ve değerlendirelim.

Aralık ayı daire büyüklüklerine göre ortalama konut fiyatları

Flatfy tarafından yayınlanan ilk raporumuz daire büyüklüklerine göre 10 büyükşehrimizdeki ortalama fiyatlara ilişkin yukarıda yer alan rapordur. Bu raporda belirtilen;

1 room 1+1 dairelere,
2 rooms 2+1 dairelere,
3 rooms 3+1 dairelere ve
4 rooms ise 4+1 dairelere

ilişkin fiyatları göstermektedir.

Rapora göz attığımızda ülkemizde yaygın olan çekirdek ailelerin en çok talepte bulunduğu konut türü olan 3+1 dairelerin en ucuz olduğu büyükşehrin 185.000 TL’lik fiyatı ile Aralık ayında Ankara şehri olduğunu görüyoruz. 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarında Ankara’dan sonraki en ucuz büyükşehrimizin ise Kayseri olduğu raporda; bunların ardından gelen 3’üncü en ucuz büyükşehir Konya olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tabloya bakarak 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarında genel olarak ülkemizin iç bölgelerindeki evlerin fiyatlarının en ucuz olduğu sonucuna ulaşabiliriz.

Bunun yanında, ülkemizin Akdeniz kesiminde yer alan büyükşehirlerimizden Antalya haricindeki Adana ve Mersin şehirlerimizdeki ortalama satılık daire fiyatlarının ise bu 10 büyükşehir içerisinde ortalarda yer aldığı görülmektedir. Hatta Adana ve Mersin şehirlerinin ikisinde de 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarının genel olarak en ucuz büyükşehirlerden biri olan Ankara şehrindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarından daha ucuz olduğu görülmektedir. Ankara şehrindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatı seviyesi 147.800 TL iken Adana şehrindeki aynı büyüklükteki bir daire fiyatının 139.000 TL, Mersin şehrinde ise 135.000 TL seviyesinde olduğunu görebiliyoruz. Ancak, Ankara şehrindeki 1+1 satılık daire fiyatlarının Adana ve Mersin şehirlerinden yüksek olması özel bir durumdur. Zira, diğer en ucuz büyükşehirler olan Kayseri ve Konya şehirlerindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatları ise Adana ve Mersin şehirlerinden daha düşük olarak ortaya çıkmıştır. Bu durumun sebebi olarak Ankara şehrinin daha çok çalışan nüfusuna sahip bir şehir olması gösterilebilir. Daha çok tek başına yaşayan insanlar tarafından tercih edilen 1+1 dairelerin Ankara’da daha pahalı olmasının sebepleri olarak, Ankara şehrinde bu şekilde yaşayan kişi sayısının fazla olması, 1+1 dairelerin daha çok tercih edilmesi ve bu dairelerin daha donanımlı ve lüks kullanıma yönelik inşa edilmesi gösterilebilir.

Aralık-Kasım ayları karşılaştırmalı ortalama satılık daire fiyatları

Flatfy tarafından sunulan raporlardan bir diğeri yukarıda yer alan ve Kasım ayı ile Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarının bulunduğu karşılaştırmalı ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin rapordur. Rapor bir grafik şeklinde düzenlenmiştir ve turuncu renkli sütunlar Aralık ayı fiyatlarını; diğer sütunlar ise Kasım ayına ilişkin fiyat düzeyini göstermektedir.

Tıpkı daha önceki raporda olduğu gibi bu raporumuzda da tüm fiyatlar düzeyinde en ucuz 3 büyükşehrimiz sırasıyla Ankara, Kayseri ve Konya büyükşehirleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların ardından gelen en ucuz diğer büyükşehirlerimiz ise Mersin ve Gaziantep şehirleri olmuştur. En pahalı ortalama satılık daire fiyatlarına sahip ilk 3 büyükşehrimiz ise İstanbul, İzmir ve Antalya olmuştur.

Kasım ayı ile Aralık ayı arasındaki fiyat değişimlerine bakıldığında ise 10 büyükşehrimizin tamamında çok az da olsa artış olduğunu görebiliyoruz. Bu fiyat artışlarının en az olduğu iki büyükşehrimiz Aralık ayında Adana ve Mersin olmuştur. Bunların ardından diğer en az fiyat artışının olduğu büyükşehrimiz ise İzmir şehri olmuştur. En az fiyat artışı gösteren 3 büyükşehrimizin 3’ünün de kıyı şehri olması dikkat çekici bir sonuçtur. En yüksek fiyat artışına sahip olan büyükşehrimiz ise Bursa şehridir. Bursa’dan sonra en yüksek fiyat artışına sahip olan büyükşehrimiz ise Antalya şehrimizdir.

Flatfy nedir?

Flatfy, yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi bir emlak arama motorudur. Flatfy üzerinden ülkemizdeki tüm popüler ilan platformlarında yer alan ilanlara tek bir sayfada erişebilme imkanına sahip olmaktasınız. Flatfy, bu ilanlara ilişkin tüm bilgileri veri tabanlarında tuttuğu için bu bilgileri kullanarak yukarıda yer alan raporları oluşturabilmektedir.

Flatfy internet sitesini kullanarak örneğin; Samsun’da satılık evler hakkında arama yapmak istiyorsanız bu aramanızı yapmak için sadece aradığınız daire çeşidine satılık daire ve aradığınız şehre ise Samsun şehrini girmeniz yeterlidir. Bunun ardından arama yapma tuşuna tıkladığınız takdirde Samsun şehrindeki satılık dairelere ilişkin tüm popüler ilan platformlarındaki satılık daire ilanlarına ulaşabilirsiniz. Bütün bu ilanları tek bir sayfa üzerinde gördüğünüz için doğru seçimi kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Flatfy, tüm dünya üzerinde 30 farklı ülkede hizmet veren uluslararası ve kurumsal bir internet sitesidir. Tüm dünyada benzer şekilde hizmet veren Flatfy’ın kurumsal gelişmiş sistemi sayesinde ev ilanı arama deneyiminizi bambaşka bir boyutta yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER
Mülakatta Başarılı Olmanın İpuçları

Mülakatta Başarılı Olmanın İpuçları

04-08-2020 - Türkiye a

Jakuzi Kullanmak Beden Sağlığınıza İyi Gelecek

Jakuzi Kullanmak Beden Sağlığınıza İyi Gelecek

02-07-2020 - Türkiye a