Türkiye
Giriş Tarihi : 01-11-2016 16:02   Güncelleme : 01-11-2016 16:02

Türkiye Başbakanı Yıldırım: İdam cezası için sınırlandırılmış düzenleme yapılabilir

Türkiye Başbakanı Yıldırım: İdam cezası için sınırlandırılmış düzenleme yapılabilir

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde partilerin bugünkü grup toplantılarında idam cezasının yeniden yürürlüğe girmesi konusu yine gündeme geldi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu yönündeki çağrıları destekleyerek, "AKP hazırsa, MHP dünden hazırdır" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise diğer siyasi partilerle de mutabakat sağlandığı takdirde "sınırlandırılmış bir düzenleme yapılabileceğini" söyledi.

"Bu, 15 Temmuz darbe girişiminde gündeme geldi. Millet bunun gibi alçak girişimlerin bir daha olmamasını istiyor. Vatandaşın bu feryadına kulak tıkayacak değiliz" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bunu da tek başımıza yapamayacağımızın ve bu yapılan düzenlemenin de geriye doğru işlemeyeceğinin bilinmesini isteriz."

Başbakan Yıldırım'dan Bahçeli'ye teşekkür

Başbakan Binali Yıldırım ayrıca MHP lideri Devlet Bahçeli'ye başkanlık ve idam tartışmalarında "millet ve memleket menfaatini ön plana çıkardığı" için teşekkür etti.

Bahçeli'nin yaptığı açıklamayı hatırlatan Yıldırım, MHP liderinin düşüncesini dikkate alacaklarını söyledi.

CHP: İdam cezası, Gülen'in iadesini engeller

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Grup Başkanvekili Levent Gök dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında idam cezası tartışmalarının Fetullah Gülen'in iadesini engellemeye dönük olduğunu söylemişti.

Gök, "İdam cezasını ortaya koyduğunuz anda FETÖ'yü [Fethullah Gülen] size ne yaparsanız yapın iade etmezler. FETÖ'nün iadesi için de idam cezasının tartışılmaması gerekir. Biz FETÖ'nün iadesini istiyoruz. İdam cezası tartışmaları FETÖ'nün iadesini engeller" demişti.

Erdoğan idam cezası için 'yakın yakın' demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Cumartesi günü Ankara'da yaptığı bir konuşmada "İdam isteriz" sloganları atan kalabalıklara seslenirken, "Yakın yakın… Merak etmeyin, inanıyorum ki idam teklifi Meclis'ten geçecek. Ben de onaylayacağım" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, daha önce Avrupa ülkelerinin liderlerinden gelen eleştirilere de "Batı ne derse desin beni ilgilendirmiyor. Ben milletime bakarım. Bunun kararını parlamento verir. Benim milletim parlementoya çağrısını yapıyor, idam diyor" diye konuşmuştu.

AdminAdmin