Türkiye
Giriş Tarihi : 22-10-2016 00:40   Güncelleme : 22-10-2016 00:40

Carter: Türkiye ile prensiplerde mutabıkız

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye'nin sınır güvenliği için aldığı önlemleri desteklediklerini ve IŞİD'e karşı yapılacak operasyonlara katılmasını istediklerini söyledi.

Carter: Türkiye ile prensiplerde mutabıkız

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın Ankara temaslarında Irak ve Suriye'deki gelişmelerle IŞİD'e karşı mücadele öne çıktı. İlk olarak Türk mevkidaşı Fikri Işık ile bir araya gelen Carter, Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgilenmesinin anlaşılır olduğunu ve sınır güvenliği için aldığı önlemleri desteklediklerini belirterek, "Türkiye'nin IŞİD'e karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız olabilse de prensiplerde daima mutabıkız" diye konuştu.

IŞİD'in özel önem verdiği Dabık'ın Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerince kurtarılmasını tebrik eden Carter, "Bütün dünya bunun için müteşekkirdir" dedi.

Carter, Milli Savunma Bakanı Işık'ın ardından Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geldi. Amerikan Savunma Bakanı, Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Basına kapalı olarak yapılan görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü.

'Güçlü müttefiklik' vurgusu

15 Temmuz darbe girişiminde hasar gören TBMM’yi, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la birlikte ziyaret eden Amerikan Savunma Bakanı Türk halkına taziyelerini ileterek Türkiye’deki demokrasiye desteklerinin süreceğini vurguladı ve “Türkiye’nin güçlü bir müttefiki olmaya devam edeceğiz” dedi. Carter, “15 Temmuz’daki korkunç olaya karşı çıkan kahraman Türk halkının mücadelesini tüm dünya görmüştür. Amerika, Türkiye’nin demokrasi yolundaki adımlarının en yakın takipçisidir” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım

Yıldırım: PYD konusunda teminat verildi

Carter'ın verdiği mesajlar Ankara'da olumlu yankı buldu. Başbakan Binali Yıldırım Afyonkarahisar'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Carter ile görüşmelerinde PYD konusunu da ele aldıklarını belirterek, "ABD'nin bu konuda sözü var. Sözünün de arkasında olduğunu ABD Savunma Bakanı teyit etti ve Menbiç'te hiçbir YPG/PYD unsuru kalmayacak. Bunun teminatını tekrar verdiler. Bizim için PKK neyse PYD ve YPG de aynıdır, bunlar da terör örgütüdür. Bunlara maalesef silah verilmesi, DEAŞ'a (IŞİD) karşı Amerika tarafından kullanılması büyük bir yanlıştır. Bunu kendilerine açıkça söyledik" dedi.

Başbakan Yıldırım, Irak ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak da "Terör örgütleriyle yapılan mücadelede kimin ne dediğinin önemi yok. Kimsenin toprağında, yerinde yurdunda gözümüz yok. Kendi ülkemizin güvenliği her şeyin üstünde gelir" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Carter'ın açıklamalarına ilişkin olarak "Sözlerin uygulamada da görülmesini istiyoruz. ABD'nin bu noktaya gelmesi olumlu bir gelişme. Musul operasyonunda Türkiye sahada olacak" dedi.dw