Dünya
Giriş Tarihi : 15-10-2016 12:08   Güncelleme : 15-10-2016 12:08

Türkiye Destekli Suriye Muhaliflerin Dabık Operasyonu Başladı

Türkiye Destekli Suriye Muhaliflerin Dabık Operasyonu Başladı

Suriyeli muhalif komutan, Reuters haber ajansına Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçılarının IŞİD'in elindeki Dabık'a yönelik saldırıya başladığını açıkladı.

 

Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında Türkiye'nin destek verdiği ÖSO'nun komutanı Dabık'a planlanan saldırının başladığını açıkladı. ÖSO'nun El Bab'a doğru ilerleyiş yolu üzerindeki El Bab'ın IŞİD tarafından en kutsal kentlerden biri sayıldığı belirtiliyor.

'BURADA CEHENNEM SAVAŞI YAŞANACAK'
 
Dabık, IŞİD açısından kritik önem taşıyor.
IŞİD'in daha önce yayınladığı mesajlarda, "Dabık'ta cehennem savaşı yaşanacak" demişti.  Örgütün bu kentte 1200 militanı bulunuyor. IŞİD, en güçlü militanlardan oluşan ve 'Hilafet Ordusu' olarak adlandırdığı cihatçı militanlardan oluşan grubun bir kısmını bu bölgeye yollamıştı.
 
IŞİD DERGİSİ 'DABIK'TA 'SAKIN GELMEYİN' DEMİŞTİ
 
IŞİD'in periyodik olarak Arapça yayınladığı Dabık isimli dergide Dabık kentinin İslamiyet için kutsal şehirlerden biri olduğu ve kutsal kitapta asla kaybedilemeyecek şehirlerden biri olarak gösterildiğini açıklamıştı. IŞİD, "Sakın buraya gelmeyin, cehennemin fitili burada ateşlenecek" şeklinde ifadede bulunmuştu.
AdminAdmin