Dünya
Giriş Tarihi : 30-09-2016 01:49   Güncelleme : 30-09-2016 01:49

Tren Kazasında Eyaletler Dayanışması

Tren Kazasında Eyaletler Dayanışması

ABD'nin New Jersey eyaletinde 1 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasından sonra açıklamada bulunan New Jersey Valisi Chris Christie, olaya New York'lu yetkililerle işbirliği içinde müdahale ettiklerini belirterek, kazada 1 kişinin öldüğünü ve 108 kişinin yaralandığını bildirdi.

Cumhuriyet Partili Christie, Demokrat Partili New York Valisi Andrew Cuomo ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Irene, Sandy kasırgaları ve birçok terör olayından sonra tren kazasında da New York eyaleti ile işbirliği yaptıklarını bildirdi.

Basın toplantısında, kazada bir kişinin hayatını kaybettiğini ve 108 kişinin yaralandığını bildiren Vali Christie, yaralananların büyük bir çoğunluğunun trendeki yolculardan oluştuğunu söyledi. Christie ayrıca, kazada hayatını kaybedenin istasyonda bekleyen bir kişi olduğunu kaydetti. 

Emergency vehicles fill the road outside of the train station during the massive response to the deadly crash 
Açıklamasında kazayı yapan makinistin ağır yaralı olduğunu belirten Vali Christie, terminalin ne zaman açılacağının bilinmediğini ifade ederken, Path tren hattının kazadan etkilenmediğini bildirdi.

Israil'e yapacağı ziyareti iptal ederek ortak basın toplantısına katılan New York Valisi Cuomo ise konuşmasında, New York ve New Jersey'in, terör saldırısına ve kasırgaya felaketine maruz kaldığını hatırlatarak, son haftalarda zor günler geçirdiklerini ifade etti. Cuomo ayrıca olayın soruşturması, hukuki belge veya hükümlerin özünü ortaya koyma dahil bir çok konuda New Jersey ile işbirliği yaptıklarını bildirdi.

Basın toplantısında kazayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirten iki vali de kazanın meydana gelişi ve nedeni hakkında yorum yapmaktan çekindi.

During the press conference, he also confirmed that the engineer survived the crash and was cooperating with law enforcement officials in hospital
New Jersey Tıp Merkezi yöneticisi Joseph Scott da yaralıların durumuyla ilgili yaptığı açıklamada yaralılardan 3 kişinin hayati tehlikesi olduğunu bildirdi.

ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB) Başkan Yardımcısı Bella Dinh-Zarr ise daha önce yaptığı basın toplantısında, en son kaza ile aynı istasyonda 2011'de meydana gelen kaza arasındaki benzerliklerin araştırıldığını bildirdi. 2011'de anneler gününde meydana gelen kazada 34 kişi yaralanmıştı.

Başkan adayları Demokrat Partili Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Partili Donald Trump olayla ilgili taziyelerini bildirdi.

- Kaynak sıkıntısı 

New Jersey eyaletinde otobüs, hafif raylı ve banliyö demiryolu hizmetleri veren toplu taşıma kuruluşu New Jersey Transit'e ait trenin neden olduğu kazayla ilgili soruşturma henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, birçok uzman "siyasi irade ve kaynak sorununu" kazaya neden olarak gösterdi.

Demiryollarında çarpışmaları ve aşırı hızda raydan çıkmaları önleyen bir güvenlik teknolojisinin kurulması için New Jersey'in 3,5 milyar dolara ihtiyacı olduğu, Kongre'nin ise bunun için eyalete sadece 250 milyon dolar destekte bulunduğu belirtiliyor.

NTSB'nin ABD'deki demiryollarıyla ilgili en son 2013 verisine göre bir yıl içinde 891 kişi hayatını kaybetti.

AdminAdmin