Dünya
Giriş Tarihi : 26-09-2016 16:37   Güncelleme : 26-09-2016 16:37

İsrail'e -müdahale- Uyarısı

İsrail'e -müdahale- Uyarısı

Gazze Şeridi'ndeki insan hakları kuruluşları, İsrail yönetimine, Özgürlük FilosuKoalisyonu'na bağlı Zaytouna (Zeytin) adlı gemiye müdahale etmeme uyarısında bulundu.

İnsan hakları kuruluşları tarafından Gazze Limanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan hukukçu Emira Şaas, "Uluslararası toplumdan, Gazze'ye destek için yola çıkan 4'üncü Özgürlük Filosu'na uluslararası koruma sağlama talebinde bulunuyoruz. İsrail'e ise Gazze ablukasını delmeyi amaçlayan filoyu engellememesi uyarısı yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Gazze ablukasını delmeyi planlayan üçüncü Özgürlük Filosu'nun da geçen yıl engellendiğini hatırlatan Şaas, benzer bir müdahaleden duydukları endişeyi dile getirdi.

Gazze'ye uygulanan ablukayı delmek için oluşturulan uluslararası sivil girişim Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı iki gemi geçen hafta İspanya'dan yola çıkmıştı.

Kadınlardan oluşan filodaki iki gemiden Zaytouna, cuma günü Gazze öncesi son durağı olan İtalya'nın Sicilya adasındaki Messina kentine ulaşmıştı. Filonun ikinci gemisi Amal'ın (Umut) ise teknik sorunlar nedeniyle Barcelona'ya döndüğü belirtilmişti.

14 milletten 15 kadın

Türkiye, Kanada, Meksika, İspanya, Norveç, ABD ve Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinden sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak hareket eden Özgürlük Filosu Koalisyonu, önceki girişimlerinde kendilerini engelleyen İsrail askerlerini bu kez "kadınların gücüyle" aşarak, Gazze'ye ulaşmayı hedefliyor.

Filoda Türkiye'den Mavi Marmara şehidi Çetin Topçuoğlu'nun eşi Çiğdem Topçuoğlu'nun da aralarında bulunduğu 14 milletten 15 kadın bulunuyor.

Zaytouna adlı geminin ekim ayının ilk haftasında Gazze'ye ulaşması öngörülüyor. aa