Batı Trakya
Giriş Tarihi : 21-09-2016 21:48   Güncelleme : 21-09-2016 21:48

İlhan Ahmet, Kapatılan Okullar Meselesini Meclise Taşıdı

İlhan Ahmet, Kapatılan Okullar Meselesini Meclise Taşıdı

Azınlık okullarının kapanmasına yol açan uygulamanın iptali istemi, Milli Eğitim Bakanı’na iletildi.

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından mali tasarruf tedbirleri çerçevesinde uygulamaya konulan, öğrenci yeter sayısı bulunmayan okulların faaliyetlerinin geçici süre ile durdurulması kapsamında Azınlık ilkokullarının da etkilenmeye devam etmesinin yarattığı rahatsızlığı meclise taşıdı.

Kozlukebir Belediyesi Meclisi tarafından alınan ve Eğitim Bakanı’na bu uygulamayı durdurması yönünde çağrının yapıldığı kararı milletvekili İlhan AHMET, ilgili bakana iletilmek üzere meclis başkanlığına sundu.

lhan AHMET ilgili bakandan, faaliyetleri durdurulma kararı verilen Azınlık okulları hakkında da gerekçeli açıklama talep etti.

Hatırlanacağı üzere, mali tasarruf tedbirleri kapsamında ve eğitimin kalitesinin arttırılması gerekçesiyle Eğitim Bakanlığı tarafından 2010 yılında alınan karar doğrultusunda, ülke genelindeki tüm okullarda geçici faaliyet durdurma veya birleştirme uygulaması başlatılmıştı.

Batı Trakya’daki Azınlık ilkokullarının da bu kapsama dahil edilmesi sonucunda, 2011’den bu yana sürdürülen uygulama ile kapatılan Azınlık ilkokulu sayısı 60’a ulaşmış, eğitime devam eden Azınlık ilkokulu sayısı ise 2016’da  9 okulun daha kapatılacağının açıklanmasının ardından 131’e düşmüştü.  

AdminAdmin