Dünya
Giriş Tarihi : 14-09-2016 15:08   Güncelleme : 14-09-2016 15:08

Gazze ablukasına karşı 'kadın gemisi' bugün yola çıkıyor

Gazze ablukasına karşı 'kadın gemisi' bugün yola çıkıyor

İsrail ablukasına karşı Gazzeli kadınlarla dayanışmayı hedefleyen 15 ülkeden kadınlar bugün yeni bir girişim başlatıyor.

2010'da kurulan Özgürlük Filosu Koalisyonu'nun girişimi ile hayata geçen "Gazze'ye Kadın Gemisi" bugün Barselona'dan yola çıkıyor.

Barselona, 1998 yılında Gazze ile kardeş şehir ilan edilmiş.

İsrail'de yayın yapan Jerusalem Post gazetesi, konvoyda iki gemi ve onlarca kadının bulunduğunu aktardı.

Gazete, İsrail dışişleri bakanlığının, aralarında İsrail'in de bulunduğu çok sayıda ülkeden kadının katıldığı konvoyun neden olabileceği 'diplomasi ve medya hasarını' en düşük seviyede tutmak için çaba gösterdiğini duyurdu.

Konvoya destek verenler arasında Gazze Yolunda Kanada Gemisi, İtalya Özgürlük Filosu Koalisyonu ve Filistin Dayanışma Birliği (Güney Afrika) ile Norveç, İspanya, İsveç, Yeni Zelanda, Avusturalya ve ABD'den Gazze Gemileri bulunuyor.

Girişimin internet sitesinde Mavi Marmara'nın da yer aldığı 2010'da kanlı baskına hedef olan konvoyun öncülerinden İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın da adı var.

İHH'nin bu girişim konusundaki yetkilisi Mustafa Özbek, ''girişime aktif bir katılımlarının olmadığını, sadece Türkiye'den destek sağladıklarını'' söyledi. Özbek, bu girişim konusunda Türkiye hükümetiyle herhangi bir temas kurmadıklarını da belirtti.

Nobel Barış Ödülü sahibi Kuzey İrlanda barış aktivisti Mairead Maguire, Yeni Zelanda Yeşiller Partisi Milletvekili Marama Davidson, ABD'den oyun yazarı ve senarist Naomi Wallace, Norveçli akademisyen ve aktivist Gerd von der Lippe Norveç ile Kanada'dan öğretim üyesi Marilyn Porter gemide bulunanlardan birkaçı.

'Gemide tıpkı Gazze gibi olacağız, yalnız ve masum'

Kaptanı ve tüm yolcuları kadınlardan oluşan gemide Türkiye'den sporcu ve antrenör Çiğdem Topçuoğlu da var.

Çiğdem Topçuoğlu daha önce 2010'da İsrail komandolarınca basılan Mavi Marmara gemisinde de bulunmuştu. Eşi Çetin Topçuoğlu, İsrail askerlerince öldürülen 10 kişiden biriydi.bbc