Yunanistan
Giriş Tarihi : 04-09-2016 03:09   Güncelleme : 04-09-2016 03:09

MÜLTECİLER, Midilli ve Sakız adalarında ZOR durumda

MÜLTECİLER, Midilli ve Sakız adalarında ZOR durumda

Son günlerde hızla artan sığınmacı-göçmen girişleri üzerine Midilli'nin Moria sığınmacı ağırlama kampı kapılarını kapatmak zorunda kaldı, Kara Tepe kampı ise daha fazla sığınmacı kabul edemeyeceğini açıkladı. Bu durumda son iki günde adaya çıkan sığınmacı-göçmenler resmi kampların dışında konaklamak zorunda kaldılar. 

Durum Sakız Adası'nda da ciddi boyutlar aldı. VİAL hotspot'unda çalışan görevliler, "Kampa bir iğnenin dahi sığması mümkün değil" şeklinde açıklama yaptılar. Ayrıca, bu kampın sığınmacı-göçmenleri adaya ayak bastıkları andan birkaç güne kadar geçici olarak ağırlayacak şekilde düzenlendiğini, ancak Mart ayından beri adada mahsur kalan insanlarla dolup taştığını söylediler. Belediye tarafından kurulan ve 700 kişi ağırlayabilecek kapasitede olan Suda kampında kalanların sayısı da 2.000'i aştı. "Etraf çadırlarla doldu. Yeni gelenler çadırlarını istedikleri yere kuruyor. Şimdilik onlara yemek verebilecek durumdayız, ama kalacak yer sağlayamıyoruz" diyen Sakız Adası'nın Başkan Yardımcısı Yiorgos Karamanis, ada halkının gelenleri büyük bir hoşgörü ve yardımseverlikle karşıladığını, ancak hızla artan uygunsuz ve yasadışı davranışlar sonucunda sabırlarını yitirdiklerini belirtti. 

Yunanistan'ın Göçten Sorumlu Bakanı Yiannis Muzalas birkaç ay içerisinde var olan sığınmacı-göçmen ağırlama kamlarının üçte ikisinin, uzun süre için sığınmacı-göçmen ağırlayacak şekilde tasarlanmadıklarından dolayı kapanacağını, bunların yerine ülkenin değişik birçok bölgesinde daha kalıcı ağırlama kamplarının kurulacağını açıkladı. 
Son 24 saatte Türkiye sahillerinden Midilli, Sakız, Kos ve Rodos Adaları'na 462 sığınmacı-göçmen geçti. İlgili makamlara göre bu adalarda mahsur kalan sığınmacı-göçmenin 12.100'ü aştığı açıklandı.