Türkiye
Giriş Tarihi : 09-08-2016 17:47   Güncelleme : 09-08-2016 17:47

Bozdağ: ABD Gülen'i vermezse, bir teröriste Türkiye'yi feda etmiş olur

Bozdağ: ABD Gülen'i vermezse, bir teröriste Türkiye'yi feda etmiş olur

Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD'nin Fethullah Gülen'in iadesi ile ilgili olarak siyasi bir karar alacağını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) Editör Masası'na konuk olup gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bozdağ, Türkiye ile ABD'nin dost iki ülke olduğunu, Gülen'in iadesini istemenin Türkiye'nin hakkı olduğunu belirtti.

Bozdağ, Gülen'in iadesine atıfla, "Eğer vermezse ABD, bir teröriste Türkiye'yi feda etmiş olacaktır." dedi.

Adalet Bakanı bununla birlikte, ABD'nin Gülen'i Türkiye'ye iade edeceğine inandığını, Amerikalı yetkililerinin bugüne kadar yaptıkları açıklamaları olumlu bulduklarını belirtti.

Bozdağ, "Açıklamalarına baktığımızda şu mesaj çıkıyor, Fetullah Gülen'in iadesi konusunu tartıştıkları, görüştükleri, bu konudaki talepleri önemsedikleri çıkıyor." dedi.

"FETÖ elebaşı" olarak nitelendirdiği Gülen'in ABD için de, başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirdiğini vurgulayan Bozdağ, örgütün yıllarca "altın nesil" yaratmaya çalıştığını kaydetti.

Bozdağ, "Altın nesil dediler, bir neslin altını oydular. Az kalsın devletimizin de altınız oyacaklardı." diye konuştu.
'16 bin kişi tutuklu'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişimi sonrası tutuklular ve gözaltılarla ilgili olarak da şunları söyledi:

"Şu an tutuklama rakamları 16 bin, gözaltılar da 6 bin civarında. 7 bin 668 civarın adli kontrol kararı verilen kişi var. Bunlar değişiyor. Yeni gözaltı ve tutuklamalar olabiliyor."

Bekir Bozdağ gözaltında işkence yapıldığı iddialarını ise reddetti, bu iddiaların iftiralara dayalı olduğunu vurguladı.

"Paralel yapının Avrupa ve Amerika'da lobi gücü çok yüksek" diyen Bozdağ, Türkiye'nin işkenceye karşı sıfır tolereans uygulayan bir ülke olduğunu söyledi.

Bozdağ ayrıca darbe girişimi ile ilgili soruşturma kapsamında tanık olarak ifade veren Ankara Batı Adliyesi Savcısı Ferhat Sarıkaya ile ilgili olarak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) soruşturma başlattığını, Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen ve "FETÖ'nün hava kuvvetleri imamı" olduğu öne sürülen Adil Öksüz'ü arama çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.