Yunanistan
Giriş Tarihi : 21-06-2014 16:01   Güncelleme : 21-06-2014 16:01

Çin Başbakanı Li Keqiang: Avrupa’nın kapısı Yunanistan’dır

Yunanistan’a 3 günlük resmi bir ziyaret yapan Çin Başbakanı Li Keqiang....

Çin Başbakanı Li Keqiang: Avrupa’nın kapısı Yunanistan’dır

Yunanistan’a 3 günlük resmi bir ziyaret yapan Çin Başbakanı Li Keqiang, meslektaşı Antonis Samaras ile Pire Limanı’nı gezdi.

 

İki başbakan burada Pire limanından Avrupa’ya uzanan demiryolu bağlantısını beraber açtı. Çin devlet taşımacılık şirketinin iki kargo terminalinin bulunduğu limanı gezen Başbakan Li, “Yunanistan’ı Avrupa’ya açılan kapı” olarak niteledi. Li ayrıca Pire limanının yüzde 67’lik kısmının ülkesi tarafından satın alınmasının önemli olduğunu söyledi.

 

Resmi ziyaretin ikinci gününde iki ülke arasında 6,5 milyar Dolar büyüklüğünde 19 ticaret anlaşması imzalandı. Çin tarafı özellikle deniz taşımacılığı konusunda yapılan anlaşmanın önemine vurgu yaptı. Çin’in başta inşaat sektörü ve gemicilik olmak üzere Yunan ekonomisine ciddi şekilde yatırım yapacağı belirtildi.

 

Başbakan Li, akşam saatlerinde Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek Başbakan Samaras ile beraber fotoğraf çektirdi.

 

euronews muhabirinin yorumu: “Tekrar ekonomik büyüme yoluna girmek isteyen Yunan hükümeti, Avrupa Birliği içinden ve dışından ekonomik müttefik arıyor. Bu çabalar içinde, Atina’yı Avrupa pazarının kapısı olarak gören Çin iyi bir aday olarak öne çıkıyor.”