Yunanistan
Giriş Tarihi : 09-07-2016 10:52   Güncelleme : 09-07-2016 10:52

Çin'den Pire Limanı İçin 600 Milyon Euroluk Master Plan

Çin'den Pire Limanı İçin 600 Milyon Euroluk Master Plan

2-6 Temmuz arasında Çin'e resmi ziyarette bulunan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, mevkidaşı Li Keqiang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinring, hükümet yetkilileri, ziyaret ettiği şehirlerin belediye başkanları ve birçok işadamı ile görüştü. Çin'in Yunanistan'a daha fazla yatırım yapmasını hedefleyen Çipras'ın Atina'ya memnun dönmek üzere olduğu belirtiliyor.

Çipras'ı Shanghai'da karşılayan Cosco'nun başkanı Hu Lirong, şimdiye kadar Pire Limanı'nın işletilmesi için kararlaştırılan 350 milyon Euroluk yatırım dışında 250 milyon Euro daha yatırım yapacağını açıkladı. Pire Limanı'nın büyütülmesini planladığını ve dünyanın en büyük turist gemilerini kabul edebilecek kapasiteye getirmek niyetinde olduğunu ekleyen Hu Lirong, ticaret gemileri için de rıhtımda 7 milyon konteynır depolayacak tesisatların kurulacağını vaat etti. Bu durumda Pire Limanı Ak Deniz'in en büyük limanı konumuna gelecek.

Bu gelişmelerin, iki ülke arasındaki ilişkiler için çok değerli olduğunu söyleyen Aleksis Çipras, "Yunanistan ile Çin'in stratejik planları örtüşüyor. Çin ile Avrupa arasındaki yolun ilk durağı olan Yunanistan, iki taraf için köprü teşkil edebilir. Artık Yunanistan ile Çin arasında yeni işbirlikleri sağlamak niyetindeyiz. Örneğin Thriasio bölgesi taşımacılık merkezi olabilir. Ayrıca gemi yapımı ve tamiri alanında işbirliğine önem verilmelidir" dedi.

AdminAdmin