Türkiye
Giriş Tarihi : 21-06-2014 10:05   Güncelleme : 21-06-2014 10:05

Türkiye'den Yunanistan'a Turist Artacak

MasterCard’ın paylaştığı tatil tercihleri araştırması sonuçlarına göre 2013’te Avrupa ülkeleri arasında en az tatil...

Türkiye'den Yunanistan'a Turist Artacak

MasterCard’ın paylaştığı tatil tercihleri araştırması sonuçlarına göre 2013’te Avrupa ülkeleri arasında en az tatil yapan ülke olan Türkiye, geçen seneye göre daha fazla seyahat edecek. Yurtdışında talebin en çok artacağı ülke ise Yunanistan olacak. Öte yandan Türkiye, 2014 yazında da Avrupalı turistlerin tercih ettiği ülkeler arasında yükselişini sürdürüyor. Turist akınında başı çeken ilk iki ülke ise Almanya ve Rusya.

 

Avrupa Komisyonu’nun bu yıl başında düzenlediği Flash Eurobarometer araştırmasına göre 2013’te Türklerin yüzde 47’si seyahat yapmazken, yüzde 44 en az bir kez iç veya dış yolculuğa çıktı. Tatile çıkmayan Türklerin yüzde 38’i en büyük gerekçelerinin ekonomik durum olduğunu belirtti.

 

Euromonitor International’ın araştırmasına göre 2014’te bu durum değişecek. Yayımlanan öngörülere göre 2014’te 22,9 milyon adet yurt içi seyahat gerçekleşmesi bekleniyor. Geçen yıla göre iç turizm yapan tatilciler yüzde 6,3 oranında artıyor. Yurt dışına turizm amaçlı gerçekleşecek seyahatlerin geçen yıla göre yüzde 5,5 artacağı hesaplanıyor.

 

YUNANİSTAN REVAÇTA

 

2014 içinde yurt dışına 10,2 milyon adet iş seyahati gerçekleşeceği öngörülüyor. Geçen yıla göre yurt dışı iş seyahatlerinde de yüzde 8,9 artış söz konusu. Türklerin iş ve turizm seyahatleri için en çok yolculuk yapacağı ülkeler arasında Almanya’ya seyahatle geçen seneye göre yüzde 5,5 artış gösterecek. Rusya’ya geçen yıla göre yüzde 7,2 oranında daha fazla seyahat olacak. Ayrıca İran’a seyahatler yüzde 5,2 artıyor.

 

Geçen yıla göre tatilciler özellikle Yunanistan ve İtalya’ya bu yıl daha fazla rağbet gösterecek. 2013’e göre Yunanistan yolculukları yüzde 26,1 oranında artarken, İtalya’yı tercih edenlerin sayısı yüzde 11,2 yükseliyor.

 

Avrupa Komisyonu’nun Flash Eurobarometer araştırmasına göre her beş Avrupalıdan ikisi 2013’te yaz tatilini kendi ülkesinde geçirdi. Her beş Avrupalıdan sadece biri Avrupa Birliği dışındaki bir ülkede tatil yaptı. Aynı rapora göre Avrupalılar bilinirlik ve güvenliği tatil seçimlerinde önde tutuyor. Ankete katılan Avrupalıların yüzde 56’sının arkadaşlarından ve akrabalarından aldıkları tavsiyeler tatil kararlarında etkili oluyor. Güvenlik arayışı tatil yeri seçiminde de ön planda. Avrupalıların yüzde 46’sı macera dolu seyahatler yerine 2013’te deniz ve güneş tatilini tercih etti.

 

İSTANBUL PARİS'İ GEÇEBİLİR

 

2014 tatil trendlerini değerlendiren MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, şunları söyledi:

 

"Doğal ve kültürel zenginlikleri nedeniyle ülkemiz, hem Avrupalı hem de yerli tatilcilerin birinci tercihi olmayı sürdürüyor. MasterCard olarak 2013’te gerçekleştirdiğimiz Hedef Şehirler Endeksi’nde İstanbul’un birçok dünya kentini geride bırakarak, turistler tarafından en çok tercih edilen  altıncı şehir olduğunu paylaşmıştık. 2009-2013 yılları | fake günlük araç kiralama | Çukurova evden eve taşımacılık firmaları | Yumurtalık oto ekspertiz | arasında gelen turist sayısının en hızlı artış gösterdiği şehir İstanbul oldu. Bu artışı sürdürebilirse İstanbul’un 2016’da Paris, New York ve Singapur’u geride bırakması mümkün görünüyor."

AdminAdmin