Türkiye
Giriş Tarihi : 30-06-2016 10:19   Güncelleme : 30-06-2016 10:19

İsrail ile Türkiye Arasındaki Normalleşme Anlaşması İmzalanacak

İsrail ile Türkiye Arasındaki Normalleşme Anlaşması İmzalanacak

Türkiye Ekonomi Bakanı Zeybekci, İsrail ile Türkiye arasındaki temaslara ilişkin "İnşallah bu hafta sonu, bizim istediğimiz yönde sonuçlar alınacak." dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "İsrail ile inşallah bu hafta sonu, bizim istediğimiz yönde, Cumhurbaşkanımızın o koymuş olduğu 'Özür dilenecek, tazminat ve Gazze’nin insani ihtiyaçlarının karşılanması, garanti edilmesi' ile ilgili sonuçları alınacak." dedi.

Zeybekci, Denizli programı kapsamında Beyağaç ilçesinde Kaymakam Muhammed Serkan Şahin'i ve Belediye Başkanı Mustafa Akçay'ı makamlarında ziyaret etti, ardından AK Parti İlçe Başkanlığında partililerle bir araya geldi.


Kaymakamlık ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Zeybekci, dünya ve Türkiye'nin çok önemli zamanlardan geçtiğini ifade ederek, İngiltere'deki referandumun sonucuna dikkati çekti.

Referandumdan çıkan Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma kararını "tarihi bir kırılma" olarak niteleyen Bakan Zeybekci, "AB'nin köklü bir şekilde temellerin sarsıldığı, bundan sonra değişimlerin olacağı bir dönem başlıyor." dedi.

Türkiye-İsrail ilişkileri

Mavi Marmara saldırısı ile bozulan İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilere ve iki ülke arasındaki temaslara değinen Zeybekci, şu açıklamayı yaptı:

"İsrail ile inşallah bu hafta sonu, bizim istediğimiz yönde, Cumhurbaşkanımızın o koymuş olduğu 'Özür dilenecek, tazminat ve Gazze’nin insani ihtiyaçlarının karşılanması, garanti edilmesi' ile ilgili sonuçları alınacak. Bizim için İsrail önemli bir müttefik gerek ekonomik gerek askeri gerek stratejik anlamda işbirliği amaçladığımız, ülkemizin menfaatlerini en üst düzeyde maksimize edecek ilişki seviyelerinde olmak kaydıyla, böyle bir müttefik ülke, iş birliği yapmamız gereken bir ülke. O anlamda da inşallah bu hafta sonu iyi sonuçlar alınabilir tahmin ediyorum. Ardından, Irak’taki, Suriye'deki bu sıkışıklığın giderilmesidir. Öncelikle Suriye'deki insanlık dramının öncelikle bitmesi, ardından siyasi bir çözüme de ulaşılmasıdır."