Avrupa
Giriş Tarihi : 18-06-2016 08:55   Güncelleme : 18-06-2016 08:55

İngiltere'de ŞOK Cinayet, AB yanlısı milletvekili öldürüldü

İngiltere'de ŞOK Cinayet, AB yanlısı milletvekili öldürüldü

İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğinin oylanacağı referanduma günler kala, işçi partisinden bir milletvekili silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Saldırı sonrası aşırı sağcı bir grubun ismini söyleyen saldırgan yakalandı.

   
İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox'a düzenlenen saldırıyla sarsıldı. 41 yaşındaki kadın milletvekili seçim bölgesinde düzenlediği bir toplantının ardından silahlı saldırının hedefi oldu.

52 yaşındaki saldırgan olaydan kısa bir süre sonra yakalanırken, ağır yaralanan Cox kurtarılamadı.

Olay sırasında Cox'un yanında olanlar saldırganın, "Britain First", "Önce İngiltere" adlı aşırı sağcı grubun adını bağırdığını da söylüyor. Saldırının nedeni henüz netlik kazanmadı. Ancak İngiltere polisi olayın bireysel bir eylem olduğu görüşünde. "Britain First" adlı aşırı sağcı grup da saldırganla bir bağlantısı olmadığını duyurdu.

KAMPANYA ASKIYA ALINDI

İngiltere'nin Avrupa Birliği üyesi kalmasını destekleyen isimler arasında yer alan Cox'un ölümü, İngiliz siyasetini yasa boğdu. Partiler, referandum kampanyalarını askıya aldığını duyurdu.

İşçi Partili milletvekili Jo Cox AB yanlısı kampanya yürütüyordu.
İşçi Partili milletvekili Jo Cox AB yanlısı kampanya yürütüyordu.

CAMERON'DAN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı David Cameron, Jo Cox'u "yükselen bir yıldız" olarak tanımladı ve üzüntüsünü dile getirdi. İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn de Cox'a yapılan "dehşet verici saldırıyı" kınadığını söyledi.

41 yaşındaki Jo Cox, evli ve 2 çocuk annesiydi. Daha önce Oxfam ve kölelik karşıtı "Freedom Fund" gibi düşünce kuruluşlarında çalışan Cox geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde milletvekili seçilmişti. Cox, ABD Başkanı Obama'nın 2008'deki ilk seçim kampanyasında da çalışmıştı.

Jo Cox, doğup büyüdüğü seçim bölgesinde mütevazi ve sevecen olarak biliniyordu.