Türkiye
Giriş Tarihi : 19-05-2016 17:48   Güncelleme : 19-05-2016 17:48

AK Parti'nin Genel Başkan adayı Binali Yıldırım

AK Parti'nin Genel Başkan adayı Binali Yıldırım

Türkiye'de AK Parti'de, temayül yoklaması ve istişarelerin ardından genel başkan adayı belli oldu.

AK Parti, üçüncü genel başkanı adayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'na teşekkür eden Yıldırım terörle mücadele vurgusu yaptı.

Başbakan Davutoğlu, Yıldırım'ı arayarak tebrik etti.


AK Parti'nin Genel Başkan adayı Binali Yıldırım, mevcut kabinede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yapıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Çok değerli bir arkadaşımız, büyük bir mutabakatla İzmir Milletvekilimiz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, genel başkan adayı olarak seçilmiştir" dedi.

Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından, yaptığı açıklamasına, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayarak başladı.

Fıkra ile başladı

Ömer Çelik'in konuşmasından sonra kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan adayı Binali Yıldırım

"Evet şimdi aklıma bir şey geldi.

Temel konuşmaya yapmaya hazırlanıyormuş. Kürsüye çıkmış bakmış ki konuşması yok.

Benimki gibi.

Sonra dönmüş demiş ki topluluğa buraya çıkarken konuşmamı bir Allah biliyordu bir ben.

Şimdi bir Allah biliyor" fıkrasıyla konuşmasına başladı.

Yıldırım açıklamasında "Kurucularından biri olmaktan her zaman büyük bir onur duyduğum AK Parti'nin genel başkan adaylığına layık görülmek benim için onurların en yükseğidir, aynı zamanda da çok büyük bir sorumluluktur." ifadelerini kullandı. Terör sorununa da değinen Yıldırım, "Milletim rahat olsun, bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız." şeklinde konuştu.

Diyarbakır'a gitti

Yıldırım, Esenboğa Havalimanı'ndan özel uçak "DAP" ile saat 14.35'te, Diyarbakır'a hareket etti.

Yıldırım, Diyarbakır'a hareketinden önce Havalimanı'nda kendisini karşılayan gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, bazı bakanlar ve bölge milletvekilleri ile Diyarbakır'da olacaklarını belirtti.

Bakan Yıldırım, Diyarbakır'daki terör saldırısını anımsatarak, "Oraya bakanlarımız, milletvekillerimizle beraber gideceğiz, onların acılarını paylaşacağız, dayanışmamızı ifade edeceğiz. Yanlarında olduğumuzu, terör belasının ülkemize ne kadar büyük acılar yaşattığını bir kez daha milletimizle paylaşmış olacağız" dedi.


Başbakan Davutoğlu'ndan Yıldırım'a tebrik

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı parti genel başkanlığına aday gösterilmesi dolayısıyla kutladı. Davutoğlu, telefonla aradığı Yıldırım'a 22 Mayıs Pazar yapılacak AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa aday gösterilmesi dolayısıyla tebriklerini iletti.


Dört kurulda değişiklik

Hafta sonu yapılacak kongrede genel başkanın yanı sıra, dört kurulda değişiklik olacak. Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun (MKYK) 50 asıl ve 25 yedek üyesi yeniden seçilecek. Seçilecek yeni Genel Başkan daha sonra MKYK içinden yeni MYK'yı seçecek. Merkez Disiplin Kurulu'nun 11 asıl ve 5 yedek üyesinin seçimi yapılacak. Demokrasi ve Hakem Kurulunun 3 asıl 2 yedek üyeliği için seçim olacak. Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nun 5 asıl ve 2 yedek üyesi belirlenecek.

Kongre günü görev verilecek

AK Parti Kongresi tamamlandıktan sonra aynı gün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 64. Hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı'na sunması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da hükümeti kurma görevini AK Parti'nin yeni genel başkanına verecek. Yeni genel başkan hükümeti kuracak ve Erdoğan'ın onayına sunacak. Erdoğan'ın onayının ardından hazırlanan hükümet programı TBMM'de okunacak. 65. Hükümet, TBMM'den güvenoyu almasıyla birlikte göreve resmen başlayacak.

AdminAdmin