Türkiye
Giriş Tarihi : 17-06-2014 23:28   Güncelleme : 17-06-2014 23:28

Mebus Hacıosman, YAKA KİRAZLARINI KORUMASI ALTINA ALDI

Mebus Hacıosman, YAKA KİRAZLARINI KORUMASI ALTINA ALDI

Kirazları 'Dolusavarlarla' koruyorlar

Kirazlara roketli koruma

ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesi’ndeki kiraz bahçeleri dolu tehlikesine karşı ’roketlerle’ korunuyor. Meteorolojik uyarı alındığında gökyüzüne ses dalgaları gönderen sistem dolu yağışını önlüyor.


Bayramiç İlçesi Tülüler Köyü’nde 750 dönüm meyve bahçesi bulunan bir tarım firması, kirazlarını doludan korumak için 150 bin TL harcayarak Avrupa’dan ’dolusavar’ ithal etti.

Firma yöneticisi Ziraat Mühendisi Muhittin Türkoğlu, gaz sıkıştırması sonucu yukarıya ses dalgaları yayan dolusavarın bahçeleri koruduğunu belirterek şöyle dedi:"Yukarı doğru çıkan ses dalgası dönerek ve açılarak bulut içinde bulunan kristalleşmiş su parçalarını, yani doluyu yumuşatarak yağmura dönüştürüyor. Çevreye herhangibir zararı yok. Bulutların ise hareket yönüne herhangibir etkisi bulunmuyor. Bu makinenin yaklaşık 2 kilometrelik alanda etkinliği bulunuyor. Biz meteorolojik uyarı geldiği zaman bunu kullanıyoruz. Sadece kendi meyve bahçelerimizi değil, çevre köyler ile Bayramiç’in de meyve bahçelerini doludan korumuş oluyoruz.".

Trakya'nın Sesi Notu:
Batı Trakya'nın meşhur Gümülcine Yaka kirazlarının korunması mebus Hacıosman'a emanet edilmiş.
Dolu yağacağı alarmı verildiği anda... Hacıosman, hemen gökyüzüne çıkıp bulutlarla bir görüşme yapıyor.

Bulutlar, Hacıosman'ın müthiş ricalarını kıramıyor ve istediklerini kabul ediyorlar.

Böylece, bulutlar başka yere gidiyor ve Yaka kirazları kurtuluyor...

Büyüksün Hacıııııııııııııı