Spor
Giriş Tarihi : 09-05-2016 11:01   Güncelleme : 09-05-2016 11:01

Sahada kalp krizi geçiren futbolcu hayatını kaybetti.

Sahada kalp krizi geçiren futbolcu hayatını kaybetti.

Romanya 1. Ligi Şampiyonluk Grubu'nun son hafta mücadelesinde Dinamo Bükreş ile Viitorul Constanta karşı karşıya geldi. Mücadelenin 63. dakikasında oyuna dahil olan 26 yaşındaki Kamerunlu futbolcu Patrick Ekeng, 70. dakikada orta sahada bir anda yere yığıldı. Maça ara verildi ve Patrick Ekeng'e 3 dakika içinde müdahale edildi. Hemen hastaneye kaldırılan Ekeng, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

3 DAKİKA GEÇ MÜDAHALE EDİLDİ

Patrick Ekeng'in ölüm nedeni tam olarak açıklanmazken, Kamerunlu futbolcuya 3 dakika da olsa geç müdahale yapıldığı ve hayatını bu nedenle kaybettiği kaydedildi. Ayrıca, saha kenarında bekleyen ambulansın da gerekli teçhizata sahip olmadığı ve yapılan ilk müdahalenin yetersiz olduğu eleştirileri gündeme getirildi.

Rumen basını ise, maçın hakemi olan ve aynı zamanda doktor olan Florin Marcu'nun oyunu aniden durdurmamasının da Patrick Ekeng'in hayatını kaybetmesinde etkili olduğunu yazdılar.

Öte yandan, hakem Florin Marcu, Patrick Ekeng'in hastaneye kaldırılması sonrası maçı devam ettirdi ve mücadele 3-3 sona erdi.

 

Patrick Ekeng'in kaldırıldığı hastanenin Başhekimi Serban Bradisteanu, ölümün ardından basın mensuplarına şöyle konuştu:

"Patrick Ekeng, hastaneye geldiğinde kalbi durmuştu. Onu kurtarmak için elimizden gelen her şeyi denedik. Ancak, Ekeng müdahalelere cevap vermedi. Futbol sahalarında ilk kez ölüm olmuyor. Daha fazlasını yapamadığımız için çok üzgünüm. Fakat, durum çok güçtü. Hastaneye gelene kadar herhangi bir kalp müdahalesi yapmılmamış. Normalde en fazla 4-5 dakika içerisinde yapılması gerekiyordu. Kalp krizi ve kalp durduktan sonra belirli bir zaman limiti var. Bize geldiğinde tekrar kalbi çalıştırmamız mümkün değildi. Ayrıca, Patrick Ekeng'in beyin ölümü de gerçekleşmişti."

 

"HAKEMİN OYUNU DURDURMASI GEREKİYORDU"

Hayatını kaybeden Patrick Ekeng'in Dinamo Bükreş'te en yakın arkadaşı olduğu belirtilen Harlem Gnohere, "Harika bir arkadaştı. Çok iyi insandı. Kardeşimin aramızdan ayrılması benim için çok üzücü oldu." dedi.

Harlem Gnohere, Patrick Ekeng'in ölüm anını, "Tam önümde düştü. O dakikadan sonra kimsenin oynayacak gücü kalmamıştı. Hakemin oyunu durdurması gerekiyordu. Futbolcuların hepsi şok içindeydi. Umarım ligin kalan maçları ertelenir. Tüm Rumen futbolunun uyanması gerekiyor, tıpkı Afrika'da olduğu gibi." diyerek açıklamalarını noktaladı.

 

AdminAdmin