Türkiye
Giriş Tarihi : 05-05-2016 02:06   Güncelleme : 05-05-2016 02:06

DAVUTOĞLU BAŞBAKANLIĞI BIRAKIYOR!!!

DAVUTOĞLU BAŞBAKANLIĞI BIRAKIYOR!!!

AK Parti kongreye gidiyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında “AK Parti’de yönetici atama yetkisi devri”yle zirveye ulaşan kriz, dün iki liderin görüşmesinde ele alındı. 1 saat 40 dakika süren görüşme AK Parti’nin olağanüstü kongreye gitme kararıyla sonuçlandı. Erdoğan’a yakın ekibin kongre için imza toplamaya geçen hafta başladığı öğrenildi. Davutoğlu ay sonundaki kurultayda aday olmayacak, başbakanlıktan ayrılacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında “atama yetkisi devri” kriziyle zirveye ulaşan sorunlar, AK Parti’nin olağanüstü kongrede yeni bir genel başkan seçmesiyle sonuçlanacak.

İki siyasinin 24 saat süreyle merakla beklenen görüşmesinden “sorun kongrede çözülsün” kararı çıktı. 

Davutoğlubugün yapacağı Bosna Hersek ziyaretini iptal etti.

SORUNU KONGREDE ÇÖZELİM

Yanlış anlamalara ilişkin görüşleri açıkladıkları, birlikte çalışmanın zorluklarını dile getirdikleri görüşmede “Sorunu kongrede çözelim” kararı alındı. Hükümet krizi doğmaması için Başbakan’ın istifa etmemesi, kongre sürecinde partinin ve hükümetin başında kalmasının doğru olacağı benimsendi.

EKİPLER TOPLANDI

Davutoğlu, görüşmenin ardından Başbakanlık Konutu’nda Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Başbakan Danışmanı Kerim Özkul’un da aralarında bulunduğu danışman ve yakın çalışma arkadaşlarıyla bir araya geldi. Kısa süre sonra MYK üyelerinin cep telefonlarına, bugün saat 11.00’da Genel Merkez’de yapılacak MYK toplantısının ardından Davutoğlu’nun basın toplantısı düzenleyeceği mesajı ulaştı. Konut’taki toplantı sürerken Erdoğan da Saray’da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ile bir değerlendirme toplantısı yaptı.

TARİH 28 MAYIS

Bu gelişmelerin ardından partinin olağanüstü kongresinin takvimi konuşulmaya başlandı. Ramazan öncesinde kongrenin mayıs sonunda toplanmasının uygun olacağı görüşü öne çıktı. Kongrenin 28 Mayıs’ta toplanması bekleniyor.

aa

AdminAdmin