Batı Trakya
Giriş Tarihi : 20-04-2016 18:38   Güncelleme : 20-04-2016 18:38

DEB Partisi ile EFA'nın hazırladığı ortak soru önergesi AB komisyonuna sunuldu

DEB Partisi ile EFA'nın hazırladığı ortak soru önergesi AB komisyonuna sunuldu

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi ile Avrupa Hür İttifakı (EFA) tarafından, müşterek hazırlanan Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını neden uygulanmadığı ile ilgili soru önergesi, Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekilleri Tatjana Zdanoka (Letonya, EFA), Jordi Sebastia (İspanya) EFA ve Judith Sargantini (Hollanda, Yeşiller) tarafından Avrupa Birliği Komisyonu’na yöneltildi.

İskeçe Türk Birliği başta olmak üzere diğer azınlık Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararlar örnek gösterilerek, AİHM’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin örgütleme özgürlüğüne ilişkin 11. Maddesi’nin Yunanistan tarafından ihlal edildiğine dair hükmü bulunduğu, Yunan makamlarının AİHM’nin kararlarını uygulamayı ve ilgili azınlık derneklerinin resmi kayıtlarını yapmayı reddettiği üç parlamenter tarafından dile getirildi.

AB Komisyonu’nun anlatılan durumun farkında olup olmadığı, AİHM’nin kararlarının uygulanmaması Yunanistan’da hukukun üstünlüğüne sistematik bir tehdit olup olmadığı ve Komisyonun Yunanistan’daki hukukun üstünlüğü çerçevesini etkinleştirmek için ne yapacağı sorularını üç AP milletvekili komisyona sordular.

AdminAdmin