Dünya
Giriş Tarihi : 25-03-2016 08:05   Güncelleme : 25-03-2016 08:05

Erdoğan ''Amerika Diyanet Merkezi'' Açılışını Yapacak

Erdoğan ''Amerika Diyanet Merkezi''  Açılışını Yapacak

"Amerika Diyanet Merkezi" Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in katılımı ile 2 Nisan 2016, Cumartesi günü açılıyor.

2 Nisan 2016, Cumartesi günü sabah saat 10:00'da resmen açılışı yapılacak olan "Diyanet Center America", ABD'deki ilk Türk İslam Merkezi olacak.

Washington Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak, ABD'nin ilk Türk İslam merkezinin açılışı ile ilgili yaptığı açıklamada açılışa bütün vatandaşların davetli olduğunu duyurdu.

Tarih: 2 Nisan 2016, Cumartesi günü

Saat: Sabah saat 10:00
Cuma Hutbesi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'den

Açılış öncesi 1 Nisan 2016 Cuma günü kılınacak Cuma namazı sırasında öğlen saat 1:30'da Cuma Hutbesi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından verilecek.

ABD'deki ilk Türk İslam Merkezi

ABD'deki Müslümanları aynı çatı altında buluşturacak ilk Türk İslam Merkezi olacak merkezde, "İslam dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgiyle toplumun din konusunda aydınlatılması, inanç, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili topluma rehberlik edilmesi, adalet, barış, müsamaha ve karşılıklı anlayış temelinde ilişkiler geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülmesi" hedefleniyor.

Cami merkezli bir kompleks olan Amerika Diyanet Merkezi'nde kültür merkezi, cemiyet binası, konuk evi ve geleneksek Türk evleri bulunuyor.

Yapının en merkezi binası olan cami, 16. yüzyıl dönemi Osmanlı mimarisine uygun inşa edildi. ABD'deki iki minareli tek cami olacak ibadethanede avlu da dahil aynı anda üç bin kişi ibadet edebilecek. Bin 879 metrekare alan üzerine oturan caminin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.

Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ve resepsiyon alanı bulunuyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi'nde ise Türkiye'den ABD'ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.

 

ABD'nin ilk Türk İslam merkezi açılıyor