Spor
Giriş Tarihi : 25-03-2016 08:03   Güncelleme : 25-03-2016 08:03

Efsane Futbolcu Johan Cruyff hayatını kaybetti

Efsane Futbolcu Johan Cruyff hayatını kaybetti

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcuları ve en önemli teknik adamları arasında gösterilen Hollandalı Johan Cruyff, 68 yaşında Barcelona'da hayatını kaybetti.

Akciğer kanseri olan Johan Cruyff, uzun zamandır tedavi görüyordu.

Cruyff'un internet sitesinden yapılan açıklamada, Hollandalı futbol adamının son anlarında yanında, ailesinin ve dostlarının olduğu belirtildi.

Son olarak Hollanda kulüplerinden Ajax’a danışmanlık yapan Cruyff'ün daha önce de bazı sağlık sorunları olduğu biliniyordu.

Cruyff, 1991 yılında geçirdiği by-pass ameliyatının ardından sigarayı bırakmıştı.

Image copyright s

Adı "Total futbol" kavramı ile özdeşleşen Cruyff, Kasım ayında Ajax yönetimiyle ters düşmüş ve kulüpteki danışmanlık görevinden ayrılmıştı.

Cruyff, "Futbol basittir. Ama basit futbol oynamak kadar zor bir şey yoktur" demişti.

3 kez Yılın Futbolcusu seçildi

Aktif futbol yaşamında sarı saçları ve çalımları nedeniyle "Sarı fare" lakabıyla bilinen Cruyff, 1964-1984 yılları arasında Ajax, Barcelona ve Feyenoord takımlarında forma giymiş ve 1971, 1973 ve 1974 yıllarında üç kez Avrupa'da Yılın Futbolcusu seçilmişti.

Image copyright PA

1971, 1972 ve 1973 yıllarında üç kez Ajax ile Avrupa şampiyonu olan Cruyff, aktif futbol hayatının ardından Ajax ve Barcelona’da teknik direktörlük de yapmıştı.

Cruyff teknik direktörlüğünde Ajax’a 1987 yılında, Barcelona’ya ise 1989 yılında Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı kazandırmıştı.

Efsane futbol adamı daha sonra Barcelona’nın başında 1992 yılında Şampiyonlar Ligi'ni ve Süper Kupa'yı da kazanmıştı.

Image copyright AFP
Image caption Johan Cruyff, Barcelona forması ile Hugo Sotil (ortada) and Johan Neeskens'le (sağda)

Johan Cruyff'un kariyerinde futbolcu olarak; 3 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu, 9 Hollanda Ligi şampiyonluğu, 6 Hollanda Kupası, 1 La Ligi şampiyonluğu, 1 İspanya Kral Kupası; teknik direktör olarak da 1 Avrupa Süper Kupası, 1 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu, 2 Avrupa Kupa Galipleri Kupası, 4 La Liga şampiyonluğu, 1 İspanya Kral Kupası ve 2 Hollanda Kupası şampiyonluğu biliniyor.

Image copyright AFP

Cruyff, 1974'te dünya ikincisi olan Hollanda milli takımının da kaptanıydı.

Beckenbauer: Kardeşimdi

Johan Cruyff gibi dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcuları arasında gösterilen ve Hollandalı futbol adamı ile gerek milli takım gerek kulüp takımları düzeyinde unutulmaz maçlar oynayan Franz Beckenbauer ise Cruyff'u bir kardeş olarak gördüğünü söyledi.

Beckenbauer, Twitter sayfasına Almanca ve İngilizce şunları yazdı:

"Şok oldum. Johan Cruyff öldü. O benim için sadece çok iyi bir arkadaş değildi. Aynı zamanda kardeşimdi."

AdminAdmin