Bilim-Teknoloji
Giriş Tarihi : 15-03-2016 16:03   Güncelleme : 15-03-2016 16:03

Sosyal Ağlar Hükümetleri Korkutuyor: Önce Apple Şimdi WhatsApp

Sosyal Ağlar Hükümetleri Korkutuyor: Önce Apple Şimdi WhatsApp

Apple ile ABD arasında sürmekte olan şifreli iletişim protokollerine yönelik anlaşmazlık WhatsApp'a da sıçradı.

İnternetin yaygınlaşması ve sosyal ağlar ile anlık mesajlaşma uygulamalarının günümüzde artık anaakım haberleşme yöntemi olmasına paralel, hükümetler de denetimi yitirmemek ve ileride oluşabilecek olası güvenlik sorunlarının önünü alabilmek yolunda bu ve benzeri yapıları kontrol altında tutmak istiyorlar.

Bunun da yolu bildiğimiz gibi, talep edilmesi halinde her türlü içeriğe serbestçe erişebilmekten geçiyor.

Buna karşılık, diğer cephe de kullanıcılarının gizlilik hakkını önceliyor ve bu bağlamda da iletişimi şifreliyorlar.

İşte NYT'ın haberine göre, Apple ile FBI arasında uzun bir süreden devam etmekte olan güvenli iletişim protokollerine yönelik anlaşmazlık şimdi de bir diğer dev olan WhatsApp'a sıçramış durumda. WhatsApp'ın sahibi Facebook olduğuna göre aslında Facebook ile ABD Adalet Bakanlığı arasında geçiyor olay.

Mevzu tahmin edeğimiz gibi:

Adalet Bakanlığı WhatsApp'ın güvenliği sağlamak için şifrelediği iletişimin kendisine açılmasını istiyor. Bu noktada da konuya ilişkin bir dava açıp açmamanın olası getiri ve götürüsünü hesaplıyor.

Hatta federal mahkemelerden birisi araştırma esnasında gizlice dinleme izni isteyen yetkililere gerekli izni de çıkarmış fakat durum şu ki, iletişim tamamıyla şifrelendiği için dinleme esnasında elde edilen kayıtlardan da bir sonuç alınması mümkün olmamış.

Bakanlık da ikiye ayrılmış durumda. Bir kesim Apple örneğinde olduğu gibi mahkemeye gidip, veritabanına erişim için Facebook'a zorla izin çıkarttırılması yanındayken diğer kesim ise itidalli davranılması yanında olanlardan oluşuyor.

Bu görüştekilerin dayanak noktası ise, ABD'nin teknoloji devleri ile böylesi bir savaşa girmesinin kendileri için çok da mantıklı bir hamle olarak görülmemesi. Zaten halihazırda Apple ile süregitmekte olan uyuşmazlığa bir de Facebook'u eklemek istemiyorlar.

Kaldı ki Facebook zaten Apple ile hükümet arasındaki olayın henüz ilk aşamalarında Apple'ı desteklediğini açıklamıştı. İlerleyen Bnezer bir hamle de Apple'ın Facebook'un yanında saf tutacağı kesin.

Dahası geçmişten öğrendiğimiz şu ki; Microsoft, Google, Twitter vb. gibi diğer devler de bu tür durumlarda, ileride işin ucu kendilerine de dokunacağından, iş iletişim özgürlüğüne müdahale etmek olunca, her daim devlet karşısında rakiplerinin yanında yer alırlar ki bu da karşı cephenin, ki burada küresel teknoloji cephesinden bahsediyoruz, genişlemesi anlamına gelir.

Velhasıl dediğimiz gibi ortada henüz kesin bir hamle olmadığı için net bir şey de demek yerinde olmaz ama görülen o ki, Apple'ın ertesinde Facebook'a da cephe alınması halinde sıkıntının büyümesine kesin gözüyle bakabiliriz.

AdminAdmin