Yunanistan
Giriş Tarihi : 14-02-2016 09:52   Güncelleme : 14-02-2016 09:52

Avrupa'dan Yunanistan'a üç aylık ültimatom!!!

Avrupa'dan Yunanistan'a üç aylık ültimatom!!!

Avrupa Birliği ülkeleri, Yunanistan’dan yasadışı göç akınına karşı daha fazla önlem almasını istiyor. Brüksel’de AB ülkelerinin temsilcilerinin katıldığı toplantında Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının korunması amacıyla 50 tavsiyenin sıralandığı bir liste kabul edildi.

Atina hükümetine gönderilen listede Yunanistan’dan sınırlarındaki önlemleri artırması ve eksikliklerini gidermesi isteniyor.

Kararda, bunun yapılmaması halinde ise AB’nin iki yıla kadar Schengen Bölgesi’nde sınır kontrollerinin önünü açacağı belirtiliyor. Karara Yunanistan, Kıbrıs ve Bulgaristan karşı oy kullandı.

Yunanistan’ın yeterli önlem alınmadığı vurgulanan belgede “Schengen Bölgesi’nin işleyişi tamamen tehlikeye girmiştir ve acil önlem alınması gereklidir” ifadelerine yer veriliyor.

Yoğun mülteci akını karşısında baskı altında olduğunu belirten Yunanlar da alınan önlemlerde ağır eksiklikler olmadığı iddiasında.

Avrupa ülkeleri Yunanistan'ın sığınmacıların kaydı için merkezler oluşturmasını, sığınmacılara ilişkin verilerin toplanmasını ve daha iyi bir şekilde parmak izlerinin alınmasını istiyor.

Yunanistan'ın mayıs sonuna kadar bu önlemleri almaması halinde Schengen Bölgesi'nin geleceği masaya yatırılacak.