Avrupa
Giriş Tarihi : 04-02-2016 11:16   Güncelleme : 04-02-2016 11:16

'Bulgaristan'da yeni bir Türk Partisi kurulacak'

'Bulgaristan'da yeni bir Türk Partisi kurulacak'

Bulgaristan Şumnu Bağımsız Milletvekili Aydoğan Ali, Bulgaristan'da, Lütfi Mestan başkanlığında yeni bir Türk Partisi kuracaklarını bildirdi.

Ali, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Edirne'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın başkanlıktan uzaklaştırılmasının ardından, 6 Türk milletvekilinin partiden istifa ettiğini anımsattı.

Mestan'ın partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından HÖH'ten ihraç edildiğini anlatan Ali, şunları söyledi:

"Son gelişen olaylardan sonra insanımızın şahsiyetini ve onurunu zedeleyecek hareketler yapıldı. İnsanımız bazı şüphelerin ortaya çıktığını gördü ve maskeler düştü. Onursal başkan Ahmet Doğan'ın dış baskıyla yaptığı hareketten sonra biz bu haksızlığa karşı koymak için Lütfi Mestan başkanımızla yeni bir oluşuma gidiyoruz. Bulgaristan'da yeni bir Türk Partisi kurulacak. Bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Yakın bir zamanda partiyi ilan edeceğiz. Yeni kuracağımız bu partiye Bulgaristan'da bir ihtiyaç. Partiye küskün birçok seçmenimiz vardı. Hak ve Özgürlükler Hareketi ne bir hukuk, ne bir hak savunuyor ne de seçmeninin refahı için çalışıyor. Bundan dolayı Bulgaristan'da temiz, yeni bir partiye ihtiyaç vardı."

Ali, 10 gün içerisinde partiyi kamuoyuna tanıtacaklarını açıkladı.

"Bulgaristan Türkleri'nin haklarını savunacağız"

Bulgaristan Kırcaali Bağımsız Milletvekili Şaban Ali Ahmet ise Mestan'ın görevinden alınmasının Bulgaristan'da yaşayan Türklerin hakları açısından olumlu bir adım olmadığını belirtti.

Yeni partinin Bulgaristan Türkleri'nin haklarını savunacağını vurgulayan Ahmet, HÖH'te toplumun hoş karşılamadığı çeşitli olayların yaşandığını kaydetti.

 

aa

 

 

AdminAdmin