Yunanistan
Giriş Tarihi : 29-01-2016 08:32   Güncelleme : 29-01-2016 08:32

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi Anlaştı

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi Anlaştı

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi, enerji başta olmak üzere, su kaynakları, güvenlik, turizm, taşımacılık ve ekonomi alanlarında işbirliği için girişim başlattı. İsrailli bakan, Türkiye’ye bağlanacak bir boru hattına da dahil olmak istediklerini söyledi.

Kıbrıs Rum kesiminde buluşan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades, İsrail ve Kıbrıs’ta bulunan doğalgazın bir boru hattıyla Yunanistan üzerinden Avrupa Birliği’ne ulaştırılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Liderler üçlü işbirliğinin ilk adımı olarak su kaynaklarının yönetimi konusunda bir anlaşma imzaladı ve ortak bir komite oluşturdu.

Üçlü zirveden sonra konuşan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail ve Güney Kırbıs’ta deniz dibinden çıkarılacak doğalgazın bir boru hattıyla Yunanistan’a, oradan da Avrupa’ya taşınacağını söyledi.


Netanyahu ayrıca deniz altından çekilecek bin 518 kilometre uzunluğunda ve 2 bin megawatt gücünde bir kabloyla Yunanistan üzerinden Avrupa’ya elektrik iletileceğini kaydetti.

Zirveye katılan İsrail enerji bakanı Yuval Steinitz ise İsrail-Mısır ve Kıbrıs toplam doğalgaz rezervinin 15 trilyon metreküp olduğuna dikkat çekti bu miktarın üretici ülkelere ve Avrupa’ya kolaylıkla yeteceğini söyledi. 

İsrailli bakan Yunanistan’a boru hattı ihtimalini incelediklerini ancak bunun yanı sıra Türkiye’ye bağlanacak bir boru hattına dahil olmak istediklerini söyledi.

Zirvede konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise bölgenin doğalgazını taşımaya en uygun ülke olan Türkiye’ye üstü kapalı seslendi ve Lefkoşa’da başlayan işbirliğinin üçüncü ülkeleri hedef almadığını vurguladı.

Çipras, Yunanistan’ın bir köprü görevi üstleneceğini belirterek İsrail ve Kıbrıs’tan çıkarılacak doğalgazın Atina üzerinden Avrupa’ya ulaştırılacağını, bunun ülkesinin çıkarları açısından büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Kıbrıs sorununa da değinen Çipras, bulunacak çözümün herkesin kendisini güvende hissedeceği bir formül olması gerektiğini belirterek “Kıbrıs’ta garantilere ve garantörlere gerek yok, bunlar artık çağdışıdır” dedi.