Batı Trakya
Giriş Tarihi : 27-01-2016 08:21   Güncelleme : 27-01-2016 08:21

Tütüne kilo başına 3 Euro destek istedi!!

Tütüne kilo başına 3 Euro destek istedi!!

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Avrupa Birliği’nin Yeni Ortak Tarım Politikası’nda yer alan 2.2 milyarlık kayaktan, tütün için kilo başına 3 Euro destek primi talep etti.

Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesinde milletvekili, hiçbir gerekçe gösterilmeden desteklenecek ürünler listesinden çıkarılan tütünün Yeni Ortak Tarım Politikası’nda yeniden desteklenecek tarım ürünleri arasına alınması için gerekli müzakkerelerin yapılması çağrısında bulundu.

Milletvekili bu konunun, özellikle Trakya Bölgesi’ndeki geçiminin neredeyse tamamını tek tip ürene bağlı olarak sağlayan basma tipi tütün yetiştiricisi 6800 aileyi yakından ilgilendirdiğini belirterek, herhangi bir alternatif ürün yetiştiriciliği için proje geliştirilmeden tütünün destek priminin kesilmesinin, bölge çiftçisine açacağı ekonomik zararın tarif edilmez boyutta olacağını vurguladı.

Destek priminin kesilmesinin, bölgede basma tipi tütün üretiminin son bulmasına ve sadece tütün üretiminden geçinen binlerce ailenin ekonomik olarak yok olmasına sebep olacağını ifade eden İlhan AHMET, bu tehlikenin önüne geçilerek tütünün yeniden desteklenecek tarım ürünleri listesine alınması için ilgili bakana, herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor mu diye sordu.

İlhan AHMET Tarım Bakanı’ndan, Rodop - Meriç Tütün Üreticileri Kooperatifi’nin AB Yeni Ortak Tarım Politikası’nın ikinci aşamasında var olan 2.2 milyarlık kaynaktan, tütün için kilo başına 3 Euro destek primi verilmesi yönündeki bu önerisi doğrultusunda müzakkarelerde bulunup bulunmayacağının da yanıtını istedi.

AdminAdmin