Yunanistan
Giriş Tarihi : 26-01-2016 08:59   Güncelleme : 26-01-2016 08:59

Amsterdam’da, Yunanistan’a Schengen baskısı!!!

Amsterdam’da, Yunanistan’a Schengen baskısı!!!

Sınırlardan göçmen geçişini kontrol altına almakta zorlanan Yunanistan diğer Avrupa Birliği ülkelerinin yoğun baskısı altında.

Atina’nın dış sınırların kontrolü konusundaki yetersizliği bu ülkenin geçici olarak Schengen dışında bırakılması tartışmalarını da beraberinde getirdi.

AB Komisyonu ise bu yaklaşıma kesin dille set çekti. AB içişleri ve adalet bakanları dış sınırların kontrolünün güçlendirilmesi konusunda alınacak önlemleri Amsterdam’da gayriresmi nitelikli bir toplantıda masaya yatırdı.

Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, “Yunan-Türk sınırını, güvenli hale getiremezsek Avrupa’nın dış sınırı Orta Avrupa’ya doğru kayacak” dedi.

"YUNANİSTAN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI"

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de krizi çözmenin ana anahtarının Türkiye ile varılan anlaşma olduğunu belirterek, Yunanistan’dan üzerine düşeni yapmasını istedi.


Yunanistan’a karşı sert tavır takınılmasından yana tavır koyan ülkeler arasında İsveç de yer aldı.

AB Komisyonu’nun Göçten Sorumlu Üyesi Dimitris Avromopoulos ise Yunanistan’ın Schengen dışında bırakılmasının ne önerildiğini ne de tartışıldığını söyledi.

Güven ÖZALP / BRÜKSEL

AdminAdmin