Dünya
Giriş Tarihi : 08-06-2014 20:11   Güncelleme : 08-06-2014 20:11

Kırımoğlu-Obama görüşmesi

Kırım Tatarları Lideri ve Ukrayna Milletvekili Kırımoğlu, AB tarafından finanse edilen Polonya Dayanışma Ödülü'nün..

Kırımoğlu-Obama görüşmesi

Kırım Tatarları Lideri ve Ukrayna Milletvekili Kırımoğlu, AB tarafından finanse edilen Polonya Dayanışma Ödülü'nün kendisine verilmesine ilişkin, "AB'nin davamızı desteklediği manasına geliyor. O çok önemli" dedi.

Polonya Dayanışma Ödülü'nü alan Kırım Tatarları Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ödülün, Kırım'ın işgal altında altında olduğu bir dönemde verilmesi nedeniyle manevi bakımdan büyük önem taşıdığını ifade etti.

Bu ödülden önce de Türkiye Cumhuriyeti'nin kendisine Devlet Nişanı verdiğini ifade eden Kırımoğlu, "Bu yüksek nişan, birinci büyük manevi destekti" ifadesini kullandı. 

Polonya Dayanışma Ödülü'nün, Kırım Tatarlarının davasına önemli maddi destek sağlayacağını belirten Kırımoğlu,  "Bu ödül aslında onun finansmanı olan Avrupa Birliğince temin ediliyor. Avrupa Birliği bizim davamızı desteklediği manasına geliyor. O çok önemli" diye konuştu.

 "Kırım'ın, Ruslarda kalması durumunda Tatarların orada geleceği olmayacağını dile getiren Kırımoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yani izolasyon olacak. Kırım Tatarları yine daha fazla baskı altında olacaklar. Bizim konuşmalarımız, taleplerimiz, işgalciler toprağımızdan gitsin. Kırım yeniden Ukrayna içerisinde ama Kırım Tatar Muhtar Cumhuriyeti olarak bulunsun. Dün o konuda da ayrıca bu seçilen cumhurbaşkanı ile konuştuk. O kendisi dedi, 'yakın zamanda bir karar hazırlayalım, parlamentodan geçirmek lazım, Kırım'ın, Kırım Tatar Muhtar Cumhuriyeti olması lazım diye. Çünkü bu olaylarda Ukrayna'yı destekleyen, Ruslara teslim olmayan Kırım Tatarları oldu. Aslında Ukrayna da bunu anladı."


Kırımoğlu-Obama görüşmesi

Ödül törenine çok sayıda devlet başkanının katıldığını, ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşme imkanı bulduğunu dile getiren Kırımoğlu, şunları kaydetti:

"Görüşmede, sorunumuzu anlatma imkanı oldu. Bazı rahatsızlıklarımı bildirdim. 'Evet, Ukrayna'da olan bütün olayları konuşuyorsunuz ama Kırım meselesi, Kırım'ın serbest bırakılması meselesi, oradan işgalcilerin çıkarılması meselesi geri planda kalıyor. Biz bundan çok rahatsızız' diye söyledim. O da dedi ki 'Kesinlikle biz tamamıyla işgalciler o topraklardan gidene kadar Rusları rahat bırakmayacağız' dedi. Kerry de aynı şeyleri söyledi."

AdminAdmin