Dünya
Giriş Tarihi : 16-11-2015 15:55   Güncelleme : 16-11-2015 15:55

Netanyahu ve 6 Bakana tutuklama karar verildi!!

Netanyahu ve 6 Bakana tutuklama karar verildi!!

İspanya'da devam eden Mavi Marmara Davası'nda İsrail Başbakanı Netanyahu, ve altı İsrailli bakan hakkında tutuklama kararı verildi. Mavi Marmara'ya katılan İspanya vatandaşları tarafından açılan davada hakkında tutuklama kararı çıkarılan Netanyahu ve 6 Bakan, "İnsanlığa karşı işlenmiş suç"tan yargılanıyordu.

İsrail Başbakan Binyamin Netenyahu ve 6 İsrailli Bakana İspanya Yüksek Mahkemesi'nden tutuklama kararı çıktı. Netanyahu, Ehud Barak, Avigdor Liberman ve diğer 4 İsrailli bakana İspanya Mahkemesi tarafından tutuklama kararı verildi.

31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail tarafından Mavi Marmara'ya yapılan saldırıda gemide bulunan İspanya vatandaşlarının açmış olduğu davada İsrailli sorumlulara tutuklama kararı çıktı.

Davayı Mavi Marmara'daki İspanya vatandaşları açtı

Mavi Marmara'daki İspanya vatandaşları İspanya'daki Mavi Marmara avukatları eliyle suç duyurusunda bulunmuş soruşturma başlatılmıştı. Süreç İsrail'in de baskısı ile zorluklarla yürütülmüş ve dosya en son İspanya Yüksek Mahkemesine götürülmüştü. Burada görülen davanın sonucunda Mahkeme, İsrail Başbakanı Netenyahu, Dönemin Savunma Bakanı Ehud Barak, dönemin Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Dönemin Başbakan Yardımcısı Moshe Ya'alon, dönemin Deniz Kuvvetleri komutanı Eliezer Marom, dönemin devlet bakanı Benny Begin ve başbakan yardımcısı Eli Yishai olmak üzere toplam 7 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

İsrail’e yargı yolu açıldı

FATİH ÖZKANOĞLUMahkeme, savcının yeterli inceleme yapmadan 'İsraillilerin yargılanamayacağı' kararını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirterek itirazı reddetti. Mahkeme, savcının başvurusunun usule aykırı bir yol arayışı olduğunu beyan etti. Bu karar ile aralarında İsrail 9. Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, dönemin Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi'nin de bulunduğu 8 üst düzey yetkili ve çok sayıda sorumlunun UCM'de yargılanmasının yolu açıldı.SAVAŞ SUÇU KABUL EDİLDİUCM Savcılığı, daha önce “İsrail'in savaş suçu işlediğini” ifade etti ancak UCM'de yargılanamayacağını öne sürdü. Avukatların buna yaptığı itiraz haklı bulundu. Savcı, Temyiz Mahkemesi'ne başvurarak, İsrailli suçluların yargılanmaması için bir yol arayışına gitdi. Temyiz Mahkemesi'nin savcının bu başvurusunu da dün itibariyle reddetmesiyle, Savcılığın İsrailli yönetici ve askerlerin sanık sandalyesine oturmalarını engellemek için hukuki hiçbir gerekçesi kalmadı.