Yunanistan
Giriş Tarihi : 03-06-2014 10:05   Güncelleme : 03-06-2014 10:05

Yunanistan'da Sporda ŞİKE Durumu Nedir?

Tüm dünya genelinde sporun en büyük sorunu olarak öne çıkan şike vakaları, Yunanistan'nın en büyük spor problemleri listesine en tepeden giriş yaptı.

Yunanistan'da Sporda ŞİKE Durumu Nedir?

Tüm dünya genelinde sporun en büyük sorunu olarak öne çıkan şike vakaları, Yunanistan'nın en büyük spor problemleri listesine en tepeden giriş yaptı.

 

Profesyonel Futbolcular Birliği adına Londra Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Yunanistan'da forma giyen futbolcuların yüzde 12.8'lik kısmı geçtiğimiz sezon ya maçların sonuçlarını manipulete etme girişiminde bulundu ya da şike yapmaları yönünde kendilerine bir talep geldi.

 

Yunanistan'da bu durum böyle iken, İngiltere'de ise tam tersi bir durum söz konusu. İngiltere'de forma giyen ve bahsi geçen araştırmada yer alan futbolcular, şike girişimlerinin maçların sonuçlarını etkilediğine inanmadıklarını belirtirken, bütün futbolcular geride kalan sezonda kendilerine bu yönde bir talep gelmediğini ve bu süreçte maçların manipule edilmediğini savundular.

 

Ayrıca söz konusu araştırmaya İngiltere, İskoçya, Yunanistan, Slovenya, İtalya, Macaristan ve Romanya'dan olmak üzere yaklaşık olarak 1.500 futbolcunun katıldığının altı çizildi.

 

YUNANİSTAN'DA DURUM VAHİM!

Söz konusu araştırmaya Yunanistan'dan katılan sporcuların yüzde 13.7'si sonucu önceden ayarlanmış olan maçlarda forma giydiklerini belirtirken, aynı futbolcu topluluğunun yüzde 9'u ise maç esnasında böyle bir oluşumdan şüphelendiklerini dile getirdi.

 

Yunanistan hakkında en korkunç rakam ise şike olup olmadığına inanan oyuncuların sayısında yaşandı. Araştırmaya katılan futbolcuların yüzde 64'lük kısmı, ülkelerinde şike olabileceğini ve maçların bu yöntem ile manipule edileceğine inandıklarını dile getirdiler. Bu rakamın Romanya'da yüzde 13.6, İtalya'da 11.8 ve Slovenya'da 10.4 iken Yunanistan'da açık ara önde olması tedirginlik yarattı.

 

FİNLANDİYA VE İTALYA TEHDİT ALTINDA!

Geçtiğimiz yıllar şike yaptırımları kapsamında birçok futbolcu ceza alan İtalya'da ise tehlike sırında olan ülkeler arasında bulunuyor. Çizme'de forma giyen ve araştırmaya katılan futbolculardan yüzde 11.8'lik kesim, bir önceki sezonda oynadıkları veya oynamadıkları maçlarda şike yapılmış olabileceği ihtimalinin lehine ifade verdiler.

 

Finlandiya ise tehlike altında olan bir başka ülke ancak tablo oldukça ilginç. Finlandiya'da forma giyen futbocular üzerine yapılan araştırmada söz konusu futbolcu topluğunun yüzde 20'sinin şike yapıldığı daha sonradan belirlenen maçlarda görev aldığı ortaya çıktı. Ancak şaşırtan tablo ise, bu yüzde 20'lik kısmın yalnızca yüzde 9'unun şike ile maçların manipule edilebilmesine imkan vermesi oldu.

 

Aynı araştırmada, futbolcuların şikeye yönelmelerinin sebebi olarak ise çalışma şartlarının yetersizliği, ücretlerin iyileştirilmemesi ve dernek hakları gibi sosyal etkenler gösterildi.

AdminAdmin