Yunanistan
Giriş Tarihi : 06-11-2015 06:48   Güncelleme : 06-11-2015 06:48

Eğitim Bakanının ''SOYKIRIM DEĞİL...ETNİK TEMİZLİK'' Açıklamasına Tarihçilerden DESTEK Var!!

Eğitim Bakanının ''SOYKIRIM DEĞİL...ETNİK TEMİZLİK'' Açıklamasına Tarihçilerden DESTEK Var!!

"Pontus Soykırımı Değil, Etnik Temizlik olmuştur" açıklamasıyla ülkeyi ayağa kaldıran ve vatan haini ilan edilen Yunanistan Eğitim, Din ve Araştırma Bakanı Nikos Filis'e sağduyulu akademisyenlerden destek geldi.

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis, Türklerin Pontuslu Rumlara Etnik Temizlik yaptığını ve bunun soykırım addedilemeyeceğini söyledi. Ülkede büyük tartışma koparan açıklamaları hükümet sahiplenmezken, muhalefet ve Pontus dernekleri Filis'i istifaya davet etti. Bazı tarihçiler ise bakana destek verdi.

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis, önceki gün katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla büyük tartışma ve tepkiye neden oldu. Star Tv'de vatandaşların da katıldığı programda konuşan Filis, bir soru üzerine 7 yıl önce Avgi Gazetesi'nde yazdığı 'Pontus soykırımı yoktur' açıklamasını tekrar etti. Filis, şöyle konuştu: "Yıllar önce gazeteci olarak çok sayıda tarihçi ve uluslararası uzmanın görüşüne katılarak bu Pontus Hellenizmi'ne yapılanların soykırım olmadığına dair açıklama yaptım. Kanlı 'etnik temizlik' ile 'soykırım' arasında bir ayrım yaptık. Bu, Jön Türklerin vahşetinden acı çeken Pontusluların acısını ve dökülen kanı tanımadığımız anlamına gelmez. Bu başka bir şey. Bilimsel anlamda soykırım başka bir şeydir." dedi.

"ETNİK TEMİZLİK BAŞKA SOYKIRIM BAŞKA"

Stüdyoda bulunan vatandaşlardan birinin "bu soykırımdı" şeklinde araya girmesi üzerine Bakan Filis, "Farklı görüşler var. Yunan devleti soykırım gününü tanıyor. Ancak soğukkanlı ve bilimsel olarak ele alınırsa ne kadar kanlı da olsa etkin temizlik başka şeydir, soykırım başka şey." ifadelerini kullandı.

"SOYKIRIMA MAHKEME VE TARİHÇİLER KARAR VERİR"

"Bu açıklamayı neden yapma ihtiyacı duyuyorsunuz?" şeklinde bir soru üzerine Bakan Filis, şöyle devam etti: "İki sebeple. Hem Yunanistan hem de başka ülkelerde etnik temizliğin soykırım denilerek anlam değerinin düşürüldüğüne inanıyorum. Soykırım, programlı şekilde bütünüyle bir milletin yok edilmesi anlamına geliyor. Bu çok açık. Uluslararası mahkemelerin kararları ve uluslararası bilimsel camia var. Oralarda değerlendirilsin."

"VATANA İHANET ETTİ"

Filis'in açıklamaları ülkede gündemin ilk sıralarına yükseldi. Eğitim Bakanı'nın açıklamalarına hükümet mesafeli bir tavır aldı. Muhafazakar Yeni Demokrasi (ND), PASOK, hükümet ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) ve Pontos dernekleri ise sert tepki gösterdi. ND, topladığı 45 vekil imzası ile bakanın görevden uzaklaştırılmasını istedi. Hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) da Filis'in açıklamalarına katılmadıklarını açıkladı. Sosyalist PASOK da Filis'e karşı çıktı.

Pontus Rum Dernekleri Başkanı Haralambos Apostolidis ise Bakan Filis'i "soykırım" konusundaki görüşleri nedeniyle "ülkeye ihanet etmek" ve "tehlikeli adam" olmakla suçladı.

"DEMOKRATİK ÜLKEDE GÖRÜŞLER ÖZGÜRCE DİLE GETİRİLİR"

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yanis Amanitidis ise Filis'in görüşünü dile getirebileceğini söyledi. Amanitidis, "Demokratik bir ülkede bilimsel yaklaşımlar özgürce dile getirilebilir. Hükümetin görüşü bellidir. Bu hem 19 Mayıs 2015 tarihinde hükümet sözcüsü tarafından hem de geçmişte bu günleri anma yıldönümlerinde dile getirilmiştir." dedi.

Muhafazakar ND'ye de cevap veren Amanitidis, "Yeni Demokrasi Partisi'ndeki liderlik mücadelesi, vatan tellallığı koşullarında yapılamaz. Bu ülkenin siyasi hayatına politik koşul ve duruşla yardımcı olunabilir. Bunu göremiyoruz." dedi.

"SOYKIRIMA PARLAMENTOLAR KARAR VEREMEZ"

Öte yandan geçmişte Türkiye'den ayrılmak durumunda kalan Rumlara soykırım yapılmadığına ilişkin görüşü ile bilinen eski milletvekili ve Aristotelio Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Maria Repousi de Filis'e destek verenler arasında yer aldı. Repousi, bir radyo programında şöyle konuştu: "Partiler, hükümet ve diğer ilgililer tarafından yapılan sert açıklamalardan korktum. Bu endişe verici. Uluslararası platform ve BM dışında parlamentolar geçmişle ilgili karar vermek zorunda mı? Bu çok tehlikeli bir yol. Çünkü parlamentoların geçmişin tarihi ile ilgili karar alma işi yok. Bunu bilimsel tarih araştırır. Parlamentolar farklı görüşte olanları cezalandıran kararlar bile aldı. Bu çok tehlikeli."

"BİZ DE AYNISINI TÜRKLERE YAPTIK"

Öte yandan geçmişte yaptığı açıklamalar ile büyük tepki çeken bir diğer akademisyen Prof. Alexis İraklides de şunları söylemişti: "Kurtuluş savaşında 1919'da Yunanlar da Türklere etnik temizlik yaptı. Yunan olmaktan utanıyorsun. Çocuk, kadınları öldürüyor tecavüz ediyorlardı. Ankara'ya kadar köyleri ve bir kasabadan sonra bir diğerini ateşe veriyorlardı. Öldürüyor, katliam yapıyorlardı. Etnik temizlik, bir halkın bir ülkeden ayrılması şartlarını oluşturmak anlamına geliyor."

İNKAR'A HAPİS VE PARA CEZASI

Yunan parlamentosu geçen yıl kabul ettiği bir yasada uluslararası mahkemeler ve Yunan meclisinin kararıyla tanınan soykırımları, savaş suçlarını, insanlığa karşı işlenen suçları ve Nazi cinayetlerini kasıtlı ve şiddet suçuna sebebiyet verecek şekilde küçümseyen ve inkar edenlere 3-6 ay hapis ve 5-20 bin Euro da para cezası verilmesini öngörmüştü. Bakan Filis'e açıklamaları sebebiyle aleyhine açılan davalar neticesinin ne olacağı merak konusu oldu.

Yunan Parlamentosu, 1994'te Pontus, 1996 yılında Ermeni ve 1998 yılında ise Küçük Asya Helenizmi "soykırımlarını" tanımıştı. Pontus Rumlarına soykırım yapıldığına ilişkin iddialar, 1914-1923 yıllarını içeriyor ve 368 bin Pontus'un soykırıma tabi tutulduğunu öne sürüyor.

AdminAdmin